Így reagált az orosz védelmi cég a teljes amerikai tiltásra, aminek hatására már meg is kezdték az ottani operáció felszámolását.

A közelmúltban a Biden-adminisztráció végleg kitiltotta az Egyesült Államokból a Kaspersky biztonsági szoftvereit. Gina Raimondo kereskedelmi miniszter jelentette be, hogy július 20-ától nem lehet Kaspersky-szoftverek értékesíteni az USA-ban új ügyfeleknek, szeptember 29-e után pedig már a frissítések terjesztése is tilos. A biztonsági cég válaszul bejelentette: búcsúajándékként hat hónapos ingyenes biztonsági frissítést ad az amerikai vásárlóknak.

Raimondo azzal indokolta a radikális döntést, hogy a szoftvergyártót a Kreml akár arra is utasíthatja, hogy egyfajta csatornaként hozzáférést biztosítson amerikaiak adataihoz, illetve hogy frissítésein keresztül rosszindulatú szoftverkomponenseket terjesszen.

Az ügyben pár napja maga a cégalapító is megszólalt. Szerinte az amerikai intézkedés ebben a formájában nem több leplezetlen protekcionizmusnál. A radikális washingtoni lépés ellenére továbbra is fenntartják javaslatukat, hogy termékeiket független, harmadik fél vizsgálja, írta Eugene Kaspersky, vagyis Jevgenyij Valentyinovics Kaszperszkij (cikkünk nyitóképén) a cég hivatalos blogján. Így szerinte egyértelműen lehetne bizonyítani, hogy kódjaikat nem kompromittálták az orosz szolgálatok, és az is biztosítható lenne, hogy ez a jövőben se történhessen meg. Kaspersky felemlegette: már évekkel ezelőtt, globális átláthatósági kezdeményezésük részeként felállítottak ún. átláthatósági központokat, melyekben független szakértők elemezhetik a forráskódokat.

Kaspersky a blogposztjában egy olyan átfogó értékelési keretrendszer kialakítására tesz javaslatot, amely lehetővé tenné biztonsági termékeik, szoftverfrissítéseik és fenyegetés-felismerési szabályaik átfogó ellenőrzését. A keretrendszer a korábbi átláthatósági kezdeményezésre épülne, de annál is hatékonyabb eszközt biztosítana a termékfejlesztéssel és -forgalmazással kapcsolatos kockázatok kezelésére – állítja a cég névadója.

Javaslatának három pillére van. Lokalizálnák az adattárolást és feldolgozást, továbbá a korábbinál szigorúbban korlátoznák az adatokhoz hozzáférők körét. Transzparenssé tennék az adatlekérés folyamatát. Megbízható harmadik fél vizsgálná a felhasználói rendszerekre küldött adatok és frissítések biztonságát akár kódszinten is.

Az illetékesek azonban válaszra sem méltatták a cég javaslatait, panaszkodott a The Registernek.

Hét éve fokozatosan szorítják ki az USA-ból

A céggel szemben 2017 óta több intézkedést is hoztak. Először az amerikai hadseregnél, pár hónappal később pedig – Donald Trump akkori elnök utasítására – az összes szövetségi szervezetnél betiltották az orosz vírusirtó használatát.

A Kaspersky erre válaszul hozta létre globális átláthatósági kezdeményezését, ami azonban csak részeredményeket hozott. A kezdeményezés korlátozott pozitív hatása is semmissé vált, amikor 2022-ben Oroszország lerohanta Ukrajnát. Már a támadás másnapján több vállalatot figyelmeztetett az amerikai kormány, hogy Moszkva manipulálhatja a Kaspersky által fejlesztett szoftvereket. A teljes kitiltás bejelentésének konkrét előzménye pedig egy tavaly májusban indított vizsgálat volt.

Kasperskyék szerint azonban a vizsgálat most sem talált arra vonatkozóan bizonyítékot, hogy rendszerein keresztül Moszka képes lenne kémkedni.

(Fotó: Wikipedia)

Biztonság

Lángokban áll Donald Trump közösségimédia-üzlete

Ő maga így sem feltétlenül jár majd rosszul, de a Trump Media mémrészvények lelkes befektetői nagyon könnyen ráfaraghatnak.
 
Másfél-két évtizede jósolják a papírmentes iroda eljövetelét. Bár a papírdokumentumok gyártásának volumene valóban csökkent, Paperless Land partjait még távcsővel sem látjuk.

a melléklet támogatója a GLOBAL-UNION Kft., a Kyocera márka kizárólagos magyar disztribútora

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.