A vállalat a most indított Bug Hunters oldalon egyesítené és szélesítené ki a már tíz éve futó VRP programok lehetőségeit.

A Google valamivel több mint tíz évvel ezelőtt indította el hibavadász programját (Vulnerability Rewards Program, VRP), amely idővel jelentősen kiszélesedett, és egyebek mellett már a Google Cloud, az Android vagy a Chrome termékek sebezhetőségeire is kiterjed. A társaság ezzel egy fontos csatornát hozott létre a biztonsági kutatóknak, akik rajta keresztül nem csak jelenteni tudják a felfedezett hibákat, de ellenszolgáltatást is remélhetnek, amiért segítenek biztonságosabbá tenni a Google ökoszisztémáját.

A Google hivatalos blogján tegnap megjelent bejegyzés szerint a VPR eddigi működése során már több mint 11 ezer bug felfedezéséért majdnem 30 millió dollárt fizetett ki több mint 2 ezer szakembernek 84 különböző országban, ami jól mutatja, milyen széles körű kezdeményezésről van szó. A VPR bevezetésének (majdnem) tizedik évfordulóján a cég egy új platform indulását is bejelentette: a bughunters.google.com oldalon összeboronálják a Google, az Android, a Chrome, a Play és a Google-termékekkel való visszaéléseket vizsgáló Abuse programokat, megkönnyítve a bugvadászoknak a problémák jelentését.

A közlemény szerint az új megoldás több interakcióra és egészséges versenyre ösztönzi a szakembereket a gamifikáción, az országonkénti ranglistákon vagy bizonyos fajta hibák lefülelésével megszerezhető díjakon és jelvényeken keresztül. Ennél azonban érdekesebbnek tűnnek a korábbinál funkcionálisabb és esztétikusabb VRP-s leaderboard listák, amelyeket a Google szerint ma már sokan használnak az álláskeresés során.

Egyre jobban elkél a segítség

A Bug Hunters oldal nagyobb hangsúlyt fektetne a tanulásra is: a hibavadászok a bejegyzés alapján fejleszthetik képességeiket az ugyancsak most bemutatott Bug Hunter University tartalmain keresztül, a publikációs folyamat áramvonalasításával pedig megkönnyítenék a hibajelentések közzétételét. A Google ezzel párhuzamosan felhívja a figyelmet a a VRP eddig csak kevéssé ismert aspektusaira is, mint amilyen az open source javítások és biztonsági kutatások, illetve az ilyen szoftverek készítésének esetleges díjazása.

A társaság a program fejlődéséről szólva azt is elárulta, hogy 20 olyan biztonsági kutató, aki sérülékenységekre hívta fel a figyelmet, azóta már a Google saját csapatát erősíti, az új platform elindításától pedig azt várják, hogy még jobban kibővítse a hibavadász közösséget, és hozzájáruljon a csatlakozó szakemberek képességeinek fejlesztéséhez is. Mindez abba a trendbe illeszkedik, ahogy a világjárvány nyomán elszaporodó fenyegetések és az IT-biztonsági csapatok túlterheltsége miatt egyre több vállalat fordul a jószándékú hekkerekhez, hogy feltárják a céges rendszerek gyenge pontjait.

Ahogy a HackerOne legutóbbi éves jelentéséből is kiderült, a hekkerek tavaly már kétszer annyi szoftveres biztonsági rést azonosítottak a biztonsági platfromon keresztül, mint egy évvel korábban. A vállalatok 30 százaléka az új helyzetben a támadások számának egyértelmű növekedéséről számolt be, és az önkéntes biztonsági szakemberek is havi szinten 28 százalékkal több szoftveres sérülékenységre bukkantak a járvány előtti szinthez képest.

Biztonság

A vámtárgyalások miatt csúszhat az amerikai cégek EU-s büntetése

Az Európai Bizottságnak elvileg a héten kellett volna bejelentenie a Meta és az Apple ellen tavaly indított vizsgálatok eredményét, ám sajtóértesülések szerint Brüsszel az USA-val folytatott kereskedelmi tárgyalások miatt jegeli az ügyeket.
 
Hirdetés

Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban

A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.

A mesterséges intelligencia új korszakába léptünk. A generatív MI nem csupán kísérleti technológia. Sok cég stratégiai eszköznek tekinti, amely segít a versenyképesség megőrzésében, javításában.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.