Az űrkutatás volt az eredeti célpont, de az orvosbiológiai eszközök gyártását is forradalmasíthatja az új módszer.

Négydimenziós nyomtatással kísérleteznek az USA egyik neves kutatóegyetemén, a Georgia Institute of Technologyn (Georgia Tech). Speciális anyagokból hoznak létre 3D-s nyomtatással olyan struktúrákat, melyek képesek idővel az alakváltásra.

Igény lenne rá

Az igény az űrkutatásban fogalmazódott meg. A NASA régóta keresi a megoldást arra, hogy minél több anyagot, eszközt tudjon feljuttatni az űrbe gazdaságosan egy űrhajóval. Mivel ott kritikus a méret, a kutatók egyik kiemelt feladata, hogy minél kisebbre lehessen zsugorítani az eszközöket. E miniatürizálás azonban sokszor a használhatóság rovására is megy.

A Georgia Tech egy kutatócsoportja most talált erre megoldást: a 4D-s nyomtatást. Az alapeszköz továbbra is egy 3D-s nyomtató, a negyedik dimenzió pedig arra utal, hogy a nyomtatóval létrehozott tárgyba egyfajta memóriát is "belenyomtatnak", és amikor az adott tárgy eljut oda, ahol fel akarják használni, elnyeri végső formáját, például többszörösére tágul. Mivel az anyag memóriája emlékszik, képes is visszatérni eredeti állapotába.

Az is nagyon fontos kritérium, hogy a szerkezet nagyon könnyű, ugyanakkor rendkívül szilárd legyen. Ehhez egy már több helyen – például az építészetben is – alkalmazott elvet, a tenszegritást hívták segítségül a kutatók. A Buckminster Fuller amerikai építész által bevezetett fogalmat, amely a feszültség (tension) és az integritás (integrity) szó összevonásából származik, olyan szerkezetekre használják, melyek stabilitását a merev és nem merev alkotóelemeik közötti feszültség biztosítja. A módszert az építészetben már az 1960-as évek óta alkalmazzák nagyobb szerkezetekre is. Ilyen elven épült például az ausztráliai Brisbane-ben működő Kurilpa gyalogos híd vagy a szöuli olimpiai stadion tetőszerkezete is.

Minden elemet nyomtatnak

A szerkezetnek mind a merev részeit, mind az azokat összkapcsoló kötélzetet 3D nyomtatással állítják elő speciális polimerekből. A konstrukció hő hatására nyeri el funkcionális formáját, de mivel a szerkezetben merev elemei (a rudak) képesek emlékezni az eredeti állapotukra, bármikor újra "össze lehet csukni" a létrehozott formát.
 


A módszer működik (lásd a videót), de a továbblépéshez több problémát is meg kell oldani. Ezek egy része további anyagtudományi kutatásokat igényel, mivel a többszöri transzformáció során az anyag gyorsan fárad. A másik megoldandó probléma, hogy az átalakulás sebességét is szabályozhatóvá kell tenni valamilyen módon, mivel bonyolultabb szerkezeteknél a túl gyors átalakulásnál összekuszálódhatnak az elemek kötései.

Ha módszert sikerül tökéletesíteni, az űrkutatáson túl az orvosi robotikában is komoly szerepet kaphat.

Piaci hírek

Az Apple az MI-fejlesztéseiben próbálja kiaknázni az open source előnyeit

A cég a Hugging Face Hubon tett közzé több nyílt forráskódú LLM-et, melyek helyben, a végponti eszközökön futnak.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.