Itteni idő szerint szerda este vette kezdetét a Google éves I/O fejlesztői konferenciája, amelynek keretei között a vállalat bemutatta saját Pixel Watch okosóráját az ugyancsak saját Wear OS 3 operációs rendszerrel, a júliustól rendelhető Pixel 6A okostelefonokat és a később érkező Pixel 7 és 7 Pro modelleket, egy okosszemüveget és más hardvereket. A rendezvényen szóba kerültek az Android 13 oprendszer újdonságai (jobban mondva az előző kiadás finomításai), a felfrissített Google Wallet, a térképszolgáltatás (Maps) immerzív nézete, illetve mások mellett az AI Test Kitchen alkalmazás és a LaMDA 2 MI-rendszer. A keynote előadáson elhangzottakról itt olvasható részletesebb beszámolónk.
A Google I/O konferencia egyik legérdekesebb bejelentése így is egy tíz tónusból álló színpaletta volt, amelyet lényeges előrelépésnek tartanak a színes bőrű (értsd: nem fehér) embereket kiszolgáló eszközök és alkalmazások építésében. A társaság közölte, hogy az új paletta, a Monk Skin Tone Scale váltja fel az eddig használt, Fitzpatrick Skin Type nevű szabványt, amelyik hat színből állt. Ez utóbbi igen elterjedtnek számít a technológiai iparban, de útközben egyértelművé vált, hogy a mesterségesintelligencia-rendszerek, beleértve az arcfelismerő modelleket, gyakran adnak erre alapozva hibás eredményeket, működésük pedig egyértelmű torzulásokat mutat.
A Fitzpatrick alulreprezentálta a sötétebb bőrű embereket, a Reuters pedig már tavaly is arról írt, hogy a Google javában fejleszti annak alternatíváját. Mint kiderült, a cég együttműködött a Harvard Egyetem szociológusával, Ellis Monkkal, aki szerint a Fitzpatrick kiválóan alkalmas ugyan a világosabb árnyalatok közötti különbségek osztályozására, de a felhasználók többségére mégiscsak a sötétebb tónusok jellemző. A róla elnevezett skála így már tíz árnyalatból áll, ami egyrészt még kezelhető mennyiség az MI-rendszerek betanítását és értékelését végző szakembereknek, de az előző szabványnál sokkal hatékonyabb.
Előelépés, de nem száz százalékos megoldás
A kutató és a Google háromezer embert vont be egy kísérletbe szerte az Egyesült Államokban, és azt találta, hogy a nagy többség már a tízpontos skálán is éppen olyan egyértelműen képes azonosítani a saját bőrszínét, mint egy negyven árnyalatból álló palettán. A Google a Monk-skálát így megfelelően reprezentatívnak, emellett pedig megfelelően kezelhetőnek is tartja, sőt már alkalmazásba is állította. Mostantól bizonyos szépségipari témájú képkereséseknél, például a menyasszonyi sminkkel kapcsolatban, már lehetővé teszi a találatok szűrését Monk alapján, más esetekben pedig alapból változó bőrtónusú embereket ábrázoló fényképeket jelenít meg.
A Reuters mostani riportja szerint a teljes körű bevezetés bevezetés is folyamatban van a képkereső szűrőbeállításaiban, ami a Google várakozásai szerint nagyban hozzájárul majd az elfogulatlan eredményekhez. Ennek ellenére a társaság felhívta rá a figyelmet, hogy az új paletta önmagában mág nem jelent mindenre megoldást, ha a rá épülő applikációkban nem rendelnek megfelelő mennyiségű adatot az egyes tónusokhoz, plusz a bőrszín osztályozását végző embereket vagy eszközöket továbbra is befolyásolhatják az olyan körülmények, mint a megvilágítás eltérései, vagy akár személyes érzékelésük torzításai.
Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban
A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió. A valódi előrelépéshez olyan infrastruktúrára, szolgáltatásokra és partneri támogatásra van szükség, amelyek nemcsak technológiai válaszokat adnak, hanem üzletileg is működőképes megoldásokat kínálnak.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak