Alaposan begyújtották a rakétákat a kínai telefongyártók az idei második negyedévben. A Canalys előzetes gyorsjelentése szerint a prímet a Xiaomi vitte. Az alig több mint egy évtizede létező vállalatnak ezzel története legjobb szereplését is sikerült elérnie, de borítékolható, hogy a második hellyel sem elégednek meg.
Egészséges növekedés
A piackutató az éppen csak befejeződott periódussal kapcsolatban egyelőre számszerű forgalmi adatokat nem közölt, de a szektor szép lendületet kapott attól, hogy a koronavírus miatt elrendelt korlátozó intézkedéseket sok helyen enyhítették. A piac átlagos növekedését 12 százalékosra becsülik a Canalys szakértői.
Előzetes gyártói rangsor a második negyedévben leszállított készülékek alapján (forrás: Canalys)
A mobilgyártók toplistáját ezúttal is a Samsung vezeti. A dél-koreai gyártó valamivel a piaci átlag felett tudta forgalmát bővíteni, ami összességében 19 százaléknyi részesedést eredményezett.
A negyedév sztárja viszont egyértelműen a Xiaomi lett a maga elképesztő, 83 százalékos ugrásával. A kínai cég a jó teljesítményt elsősorban a külföldi terjeszkedésnek köszönheti. Latin-Amerikában például megnégyszerezte forgalmát, Afrikában pedig 150 százalékos bővülést ért el. Még az olyan fejlett (és fontos) régióban mint amilyen Nyugat-Európa is sikerült másfélszeresére duzzasztani az eladásokat.
Az Apple gyakorlatilag szinten tartotta egy évvel ezelőtti forgalmát, ami csak a dobogó aljára volt ezúttal elég. Mögötte viszont ott tülekedik két másik jelentős kínai gyártó. Az Oppo és a Vivo gyakorlatilag kéz a kézben halad előre. Mindkettő 10-10 százalékos piaci részesedést birtokolva a képzeletbeli tortából.
Másodikból lesznek az elsők?
A Canalys gyorsjelentése némi piacelemzéssel is szolgál a közeljövővel kapcsolatban. A cég szerint ahhoz, hogy a Xiaomi a Samsungon is át tudjon lépni, szükség van olyan területen erősíteni, ahol jelenleg gyengének mondható a vállalat jelenléte. Ez a terület a felső kategóriás okostelefonok mezőnye.
A jellemzően megfizethető áru modellekkel operáló Xiaomi portfóliójának átlagos értékesítési ár nagyjából a negyede annak, mint amivel az Apple dolgozik. Ettől függetlenül a cégnek létezik prémium terméke, de például a 900 dollár körül kínált Mi 11 Ultrából lényegesen többet kellene eladni ahhoz, hogy első számú szállítóvá avanzsáljon.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak