Nagy izgalmat keltett egy decemberben megjelent laptop és a benne működő, csúcstechnológiával készült processzor, de kiderült, hogy ez még nem a kínai áttörés a csipgyártásban.

Az elmúlt hónapokban rendszeresen apró darabokra szerelik a Huawei új eszközeit, mert a komponensek fontos információkat árulhatnak el az egyre szigorúbb nyugati szankciók alá vont kínai félvezetőipar helyzetéről. Szeptemberben a Mate 60 Pro okostelefon, pontosabban a benne dolgozó Kirin 9000s csip keltett nagy figyelmet, amit az elemzések alapján 7 nanométeres gyártástechnológiával készült a legnagyobb kínai bérgyártónál, az SMIC-nél. Ehhez elvileg olyan technológiával kell rendelkeznie, ami csak az ASML piacon lévő legfejlettebb berendezései biztosítanak, de a jelek szerint az SMIC is létrehozta a szükséges eszközöket, a Kirin 9000S pedig csak az egyik első példa volt egy ilyen termék gyártásba küldésére.

A legújabb híradások azonban már nem a Huawei csúcstelefonjáról, hanem a vállalat legújabb laptopjáról szólnak, ami állítólag a tajvani TSMC által gyártott csippel működik. Az első beszámolók még arról szóltak, hogy Kínában valahogyan kifejlesztették az 5 nanométeres tömeggyártást lehetővé tevő gépeket is, annak ellenére, hogy az Egyesült Államok szankciói éppen ezt igyekeznek megakadályozni. Az ezt követő vizsgálatok azonban megcáfolták az újabb technológiai áttörésről szóló találgatásokat: a Qingyun L540 notebook egy olyan 5 nanométeres csipet tartalmaz, amelyet a TSMC még 2020-ban szállított, vagyis nagyjából akkoriban, amikor az amerikai kereskedelmi korlátozások elzárták a Huawei hozzáférését a hasonló komponensekhez.

Újabb szankciók jöhetnek a nagy ijedtségre

A Bloomberg News a TechInsights kutatócégre hivatkozva tisztázza azokat a spekulációkat, amelyek a 14 hüvelykes, ultrakönnyű noteszgép december eleji megjelenését követték. Ebben "nagy biztonsággal megerősítik", hogy a HiSilicon Kirin 9006C valóban a TSMC-től származik, eloszlatva a SMIC érintettségével kapcsolatos vitákat. A processzor tehát egy átcímkézett Kirin 9000E-nek tűnik, amitől persze nem lesz világos, hogy az egyelőre csak a kínai kormányzat beszerzésekben elérhető laptopokba honnan kerültek bele a hároméves csipek. A tudósítások a régről maradt készletek felhasználását valószínűsítik, és bár az SMIC a hírek szerint tényleg dolgozik a saját 5 nanométeres eljárásán, ebből a gyakorlatban mégem sok minden látszik.

A csipek eredetével kapcsolatban a Huawei sem adott tájékoztatást, így az egyetlen életszerű elmélet a 2019-2020-as nagyszabású felhalmozásról szól. Mint ismeretes, a Huawei még 2019 májusában került fel az amerikaiak kereskedelmi feketelistájára, az SMIC pedig 2020 decembere óta szerepel az "entitáslistaként" is hivatkozott jegyzékben. A korlátozások belső versenyképességének megőrzését tekintve is folyamatos kihívások elé állítják a kínai óriásvállalatot, igaz, az érintett nyugati vállalatok folyamatosan vitatják és kontraproduktívnak nevezik azokat. A kommentárok szerint mindenesetre nem csak megkönnyebbülést jelentenek a friss hírek az amerikai kormányzatnak, hanem további korlátozásokhoz vezethetnek majd.

Piaci hírek

Az idősebb hazai netezők is fekete öves facebookozók lettek

Egy friss kutatás szerint Mark Zuckerberg hálózata már az 55 évnél idősebb korosztály életében is fontosabb, mint a televízió. A szeniorok online aktivitásában ugyanakkor nagy a nemek közti különbség.
 
Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.