A hírek szerint a vállalat nem erőlteti a saját hardver piacra vitelét, és inkább megpróbál létrehozni egy licencelhető AR-es szoftverplatformot az Android mintájára.

A The Verge először tavaly januárban számolt be a Project Iris létezéséről, ami egy szűk évtizeddel a sikertelen Google Glass bemutatása után újabb kísérletet jelentett egy meghatározó hardver létrehozására a virtuális (VR) és kiterjesztett valóság (AR) területén. Az első cikkekben síszemüveghez hasonlított eszköz egy olyan AR-projekt alapja volt, amelyet azóta a Samsunggal közös termékként jelentettek be, míg az Iris maga már jobban hasonlított a normál szemüvegekre. Mint ismeretes, a Google 2020-ban felvásárolta a North nevű kanadai startupot, amely ugyancsak AR-szemüvegeket gyártott, ls az Iris korai verziója is nagyon hasonlított a cég Focals nevű modelljére.

Az Iris felbukkanása óta a Google olyan szoftverplatformokon dolgozik, amelyeket más gyártóknak is licencelne – ezt a Business Insider riportjában idézett alkalmazott úgy jellemezte, hogy a vállalat az "AR-es Androidot" próbálja kifejleszteni. Ilyen a Samsungnál megjelenő Android XR, és a cikk alapján készül egy "micro XR" nevű platform az AR szemüvegekhez. A lap most arról is beszámolt, hogy a Google elkaszálta az Iris projektet, amelyen mostanra már évek óta dolgozott. Sőt az elbocsátások, átszaervezések, illetve a társaság AR/VR vezetőjének távozása miatt az Iris állítólag már az év elején parkolópályára került, de ezt a Google nem volt hajlandó kommentálni.

Nincs szerencséjük az ilyesmivel

A Business Insider bennfentes forrásai szerint a Google vezetése a fejlesztés alatt is folyamatosan változtatták az Iris szemüvegre vonatkozó stratégiáját, ami sok alkalmazottjukat frusztrálta. A mostani állás szerint az Iris projekt nem teljesen halott, amennyiben a társaságnál továbbra is működnek az AR-technológiákkal kísérletező csapatok, és elvileg nem lenne lehetetlen az Apple Vision Pro headsetjére emlékeztető AR-szemüveg felélesztése sem. A fejlesztők közül azonban sokakat átvezényeltek az említett szoftverplatformra vagy a Samsunggal való közös munkára, így az utóbbi termék lehet majd a Google közvetlen válasza az Apple legújabb termékének megjelenésére.

A kommentárok szerint így is az a helyzet, hogy a Google mr nem csak a mesterséges intelligencia, hanem a kiterjesztett valóság területén is némi lemaradásba került a legfontosabb versenytársakkal szemben, és most igyekeznie kell, ha utol akarja érni magát. A Vision Pro bejelentése mellett a Meta is hasonló AR-szemüvegen dolgozik, és a hírek szerint azt tervezi, hogy az eszköz korai verzióját már jövőre eljuttatja a fejlesztőkhöz. A szoftveres fókusz mindenesetre annak a beismerése lehet, hogy a Google hagyományosan sikertelen a hardveres vonalon – számos ilyen projektet indított és temetett már el az idők során, amelyek nem váltották be a hozzájuk fűzött reményeket.

Konzumer tech

Külföldi SaaS-piacon nyomulna az Alibaba

Nyílt terepen ütközik meg a globális felhős piacot uraló AWS–Microsoft–Google felállású trióval.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.