A második negyedév is erős volt, de a harmadikban erre is rá tudtak tenni egy lapáttal a szállítók. Különösen a Samsung, ahol majdnem megduplázták a tavalyi eladásokat.

A rendkívül jól sikerült előző negyedév után akár kicsit alább is hagyhatott volna a lendület a táblagépeknél. Az IDC friss adatai szerint azonban ennek pont az ellenkezője történt.

Táblába fojtjuk bánatunk

A harmadik negyedévben 47,6 millió tabletet értékesítettek világszerte. Ez közel negyedével több, mint egy évvel korábban, azaz a szegmens óriási löketet kapott a sok más területet negatívan érintő pandémiás időszakban. Az év korábbi szakaszában a keresletélénkülést egyértelműen az otthoni munkavégzés és távoktatás számlájára lehetett írni, ám a most vizsgált periódusban már egyéb tényezők is szerepet játszhattak.

 

Tabletes eladások 2020/Q3 - IDC
Infogram

 

Az IDC szakértői szerint a Covid-19 miatt sok helyen továbbra is meglévő korlátozások például azt eredményezik, hogy az emberek az elmaradt utazást, éttermi vacsorát, mozizást egy praktikus, otthon is használható szórakoztató eszköz beszerzésével pótolják. Amire ráadásul a forrás is megvan, hiszen az említett egyéb programokra nem kellett költeni.

Koreai öröm

Ami a szállítói rangsort illeti, helyezések szempontjából változás nem történt, ám - köszönhetően a gyártók hullámzó teljesítményének - az erőviszonyok jelentősen átrajzolódtak az egy évvel korábbi állapothoz képest. Az Apple továbbra is biztosan ül a trónon, ám a Samsung kezd a nyakára mászni. Cupertino 13,9 milliós iPad-eladásától a dél-koreai cég 9,4 milliós saját forgalma már belátható közelségben van. Az Apple azért így sem panaszkodhat, hiszen a 17,4 százalékos éves növekményhez az is hozzájárult, hogy jól fogytak a nemrégiben bemutatott új modellek.

A Samsungnál viszont egyenesen táblaesőt hozott a negyedév. Az említett közel 10 milliós eladás ugyanis majdnem 90 százalékkal haladja meg a tavaly ilyenkori produkciót. A cég igyekszik innovációban is élen járni, hiszen a vizsgált negyedévben indította útjára a Galaxy Tab S7+-t, amely a világ első, globálisan forgalmazott 5G-képes táblagépe.

Az IDC által nevesített legnagyobb öt szállító maradék tagjainál az Amazont negatív előjellel lehet említeni, hiszen az amerikai vállalat volt az egyetlen, ahol nem sikerült túlszárnyalni a 2019-es eladásokat. A két kínai rivális viszont erősödött (a Huawei nagyjából 33, míg a Lenovo több mint 60 százalékkal), így az Apple és Samsung mögött nagyon besűrűsödött a követő boly.

Konzumer tech

A váltságdíjak csökkennek, de a stressz egyre csak növekszik

A Sophos legújabb kutatása szerint a ransomware-támadásokkal összefüggő kifizetések és helyreállítási költségek is láthatóan visszaestek 2025-ben, de a kiberbiztonsági szakemberekre egyre nagyobb pszichés teher nehezedik.
 
A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.