Utóbbinál tudjuk, hogy a nyerési esély szinte a nullával egyenlő, ezért is nevezik hülyeségadónak. A kriptovalutázásnál viszont reménykedünk, hogy eltaláljuk a trendet. Pedig a pénzek ott is egy irányba mennek.

A Sydneyben működő University of Technology három kutatója kiderítette: a kriptovaluta-kereskedelmet a bennfentesek uralják. Tanulmányuk szerint a bennfentes kereskedés rendszerszintű jelenség az iparágban: az elmúlt négy évben az egyik legismertebb platformon, a Coinbase-en belistázott kriptoeszközök mintegy negyedénél találtak erre utaló jeleket.

A Insider Trading in Cryptocurrency Markets című tanulmány (PDF-ben letölthető az SSRN oldaláról) szerzői, Ester Félez-Viñas, Luke Johnson és Tālis J. Putniņš 1,5 millió dollárra becsülik az így szerzett jogtalan nyereséget. (Ezek olyan esetek, melyeknél nem indult büntetőeljárás.)

A belistázás környékén nézték a kriptovalutákat

A kutatók 146 kriptovaluta belistázását követték nyomon. A belistázásra váró termékek árfolyamát 300 és 100 órával azelőtt kezdték követni, hogy azok a Coinbase-en bekerültek a kereskedésbe: rendellenes kereskedésre utaló mintázatokat kerestek.

Azt tapasztalták, hogy a tőzsdei bevezetés bejelentése előtt nagyjából 250 órával az árfolyamok rendre elindulnak felfelé. Ez folytatódik a bejelentésig, amely ponton az új információkra reagáló kereskedők miatt jellemzően árfolyamugrás történik. A kutatók szerint a felfutási mintázat pontosan olyan, mint amit a bizonyított bennfentes kereskedéseknél korábban meg lehetett figyelni.

Az elemzés egyik gyenge pontja, hogy a Coinbase-t vizsgálva az egész kriptopiacról fest sötét képet, mondták a tanulmányól beszámoló Decryptnek a kriptotőzsdék működését jól ismerő szakértők. A lap egyik forrása szerint a tanulmány nem is szolgál egyértelmű bizonyítékkal a bennfentes kereskedelemre. Ehhez a kutatóknak többek között egyértelműen azonosítaniuk kellett volna azokat a címeket, amelyeken a kereskedést megelőzően jelentős volt forgalom.

A Coinbase azt nyilatkozta a lapnak, hogy nagyon komolyan figyelik az ilyen, ún. front-running jellegű kereskedési tevékenységre utaló jeleket, és zéró toleranciát tanúsítanak minden tiltott viselkedéssel szemben, melyek kiszűrésére a cég fejlett technikákat alkalmaz.

Nem lenne példa nélküli, ha igaz lenne

A helyzet azonban az, hogy Coinbase-nél ez a szűrés valószínűleg közel sem működik tökéletesen. A közelmúltban emeltek vádat a platform egy volt menedzsere, Ishan Wahi és társai ellen bennfentes kereskedés miatt. Wahi a testvérének és egy haverjának súgott arról, hogy milyen új termékek kerülnek be a Coinbase portfóliójába, akik így jó pillanatban és áron tudtak bevásárolni az adott eszközből. Ezzel állítólag hárman összesen több mint 1,1 millió dollárt kaszáltak.

Vagy ott van Nathaniel Chastain: az OpenSea egykori munkatárása ellen front-running csalás kapcsán júniusban vádat is emelt az amerikai ügyészség. Chastain állítólag egyedül dolgozott: amikor megtudta, hogy új NFT kerül be az OpenSea portfóliójába, abból előre bevásárolt.

Ezek az ügyek rosszat tesznek az ökoszisztémának, hiszen egyértelművé teszik a nyilvánvalót: a kisbefektetők itt csak veszíthetnek. Ez derült ki az kriptopiac idei látványos bezuhanásakor is, amikor eltűnt a szektor tavaly novemberi összértékének fele, mintegy 1200 milliárd dollár.

Mivel a kriptovalutáknak nincs mögöttes tartalmuk, értéküket csak az árfolyammal kapcsolatos várakozások, a várakozásokat meg az Elon Muskhoz hasonló véleményvezérek határozzák meg. A piac átláthatatlan, szabályozása hiányos.

És mindehhez jön a legnagyobb hazugság: az elosztott platform biztosította esélyegyenlőség ígérete. A platform valóban elosztott, de például az összes kriptovaluta árfolyamára is ható bitcoin kétharmada mindösszesen tizenegynéhány ezer ember kezében lehet. Ők pedig bármikor meg tudják mozgatni a piacot le- és felfele is, amiből szépen kaszálhatnak. A kisbefektetők pedig fizetnek.

Piaci hírek

MI-vezérelt embermosógép készül Japánban

A pilótafülkére emlékeztető szerkezet gyors mosó-szárító programot és teljes felfrissülést ígér a felhasználóknak.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.