Országos felmérést készített ügyfelei körében a Yettel, melyben azt igyekeztek kideríteni, mennyire vannak tisztában a hazai felhasználók az internetes veszélyekkel, illetve hogy milyen eszközökkel igyekeznek a kiberbiztonsági kockázatokat mérsékelni.
A nagymintás kutatása egyik legfontosabb megállapítása, hogy a válaszadók többsége (61%) számára elsődleges a személyes adatok biztonsága. Ami a felkészültséget illeti, csak a megkérdezettek 40 százaléka nyilatkozott úgy, hogy tisztában van az internet használatával járó veszélyekkel. Utóbbiakból pedig akad bőven, hiszen az ügyfelek több mint kétharmada vagy saját kárán (38%), vagy közeli ismerőse, hozzátartozója (30%) esetén keresztül szembesült már valamilyen internetbiztonsági problémával, például vírussal, adatlopással vagy azzal, hogy gyermeke korának nem megfelelő tartalommal találkozott az interneten.
Tudni tudják, csak nem sejtik
A veszélyek elleni védekezés kérdésében érdekes kettősség rajzolódik ki a beérkezett válaszokból. A felhasználók nagy többsége (68%) szerint ugyanis természetes, hogy az okostelefonokat is olyan biztonsági szoftverekkel szükséges védeni, mint amilyeneket a számítógépeken használnak. Ehhez képest míg laptopon vagy PC-n a válaszadók kétharmada használ biztonsági szoftvereket, okostelefonon csupán 43 százalék ez az arány.
A kutatás eredményeiből a távközlési cégnél kiolvasták az üzleti lehetőséget is, ugyanis a Yettel NetPajzs néven új szolgáltatást indított a héten. Ennek lényege, hogy a felhasználó mobiljára érkező (Yettel-hálózaton bonyolított) internetes forgalmat a szolgáltató előre megszűri, blokkolva ezáltal a káros és veszélyes tartalmak, oldalak eljutását az előfizető készülékére.
A társaság tájékoztatása szerint a havi 390 forintért kínált extra védelem keretében a felhasználó egyénileg állíthatja be a kívánt biztonsági szintet, és külön rendelkezhet bizonyos témák kizárásáról is. Utóbbi miatt a szolgáltatás alkalmas lehet a kiskorúak okostelefonos netezésének biztonságosabbá tételére is. Itt érdemes megemlíteni azt is, hogy a felmérésbe bevont felhasználók 47 százaléka teljesen, további 42 százalékuk pedig inkább egyetértett azzal, hogy a szülők nyomon követhessék és szükség esetén korlátozhassák, hogy gyermekeik milyen tartalmakat látnak az interneten.
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak