Tegnap durván megtépték több amerikai csipgyártó papírjait. A hátterben egyértelműen az USA és Kína között egyre jobban élesedő kereskedelmi háború áll. A Donald Trump által büszkén bejelentett védővámokkal elvben pont az ottani piacokat és mukahelyeket szeretnék jobb helyzetbe hozni, ám például a technológiai szektorban a helyzet ennél sokkal összetettebb, így nem kizárt, hogy az ellenkezőjét érik el az intézkedésekkel. (De például az ikonikus amerikai márka, a Harley Davidson esetében sem az történik, amit az USA elnöke és tanácsadói megálmodtak.)
Megnyomták a pánikgombot
A délutáni kereskedés során az Intel, a Micron Technology és az Nvidia részvényei egyaránt legalább 4 százalékot estek, a Philadelphia Semiconductor Index pedig 3,7 százalékos mínuszban zárt, ami több hónapos negatív rekordnak számít. A befektetőket az idegesíti, hogy egyre újabb öltetek merülnek fel a vámháború kiszélesítésére, és ezek között bőséggel találni olyat, amely nagy kockázatot rejt a félvezetőipar amerikai képviselőinek.
Ezen a területen azért különösen kényes téma a kereskedelmi korlátozások szigorítása, mert a szegmens a globális együttműködésre épül. Például az S&P 500-as listán szereplő csipgyártók esetében átlag a forgalom negyede hozható közvetlen kapcsolatba Kínával - állítja a Reuters.
A legtöbb szállító erős gyártókapacitással rendelkezik az ázsiai régióban, beleértve például Tajvant és Dél-Koreát, de még azoknál a cégeknél is nagy a nemzetközi faktor, amelyek amerikai gyárakkal bírnak. Az Intel, a Micron Technologies és a Texas Instruments is végeztet tesztelési, összeszerelési feladatokat Mexikótól Malájzián át Vietnámig egy sor külföldi partnerrel. Az ott elkészült alkatrészek aztán Kínában landolnak, ahol különböző termékekbe kerülnek, amelyeket viszont a védővámok miatt nehezebben lehet értékesíteni.
De nem csak a vámok az egyetlen fegyvernem ebben a közdelemben. Az amerikai pénzügyminisztérium legutóbbi ötlete szerint a 25 százaléknál nagyobb kínai tulajdonban lévő cégek esetében megakadályoznák, hogy azok amerikai technológiai vállalatokat vásároljanak fel, vagy szerezzenek jelentős részesedést. És ugyan a ZTE végül komoly engedmények árán ki tudta húzni a nyakát a hurokból, de a technológiai transzfer akadályozása továbbra is napirenden van. Az exportkorlátozások most belengetett esetleges szigorítása pedig önmagában elég volt arra, hogy az S&P 500 index közel 2 százalékot essen tegnap.
Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban
A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió. A valódi előrelépéshez olyan infrastruktúrára, szolgáltatásokra és partneri támogatásra van szükség, amelyek nemcsak technológiai válaszokat adnak, hanem üzletileg is működőképes megoldásokat kínálnak.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak