A Gartner számításai szerint tavaly összesen közel 656 milliárd dollárnyi értékben vásárolt a világ félvezetőket. Ez meredek, 21 százalékos mértékű növekedésnek felel meg az egy évvel korábban elért bő 542 milliárd dolláros forgalomhoz képest. Az összességében komoly átlagtempó azonban az egyes gyártók esetében jelentős különbségeket mutat, aminek közvetlen következménye az lett, hogy új szereplő foglalhatta el a szegmens képzeletbeli trónját.
Ahogy a fenti táblázatból kitűnik, az Nvidia szó szerint állva hagyta az eddigi első Intelt. A korábbi évek csipgyártó óriása mostanság meglehetősen rossz állapotban van, ellentétben a mesterséges intelligenciához köthető feladatok elvégzésére alkalmas grafikus feldolgozóegységek (GPU) és az adatközponti alkalmazásokban (szerverek és gyorsítókártyák) használt AI processzorok iránti erős keresletet meglovagoló Nvidiával, amely tavaly már a legértékesebb vállalat címét is elhódította egy időre.
A Samsung Electronics eközben két legnagyobb riválisának átlagát hozta teljesítményben. A 60 százalék körüli forgalomnövekedés persze így is magasan meghaladja a szintén nem gyenge globális növekedési ütemet, így nem lehet ok panaszra Dél-Koreában.
A legnagyobbak mellett említést érdemel a szintén dél-koreai SK Hynix és az amerikai Micron Technologies tavalyi teljesítménye. A főként memóriákra fókuszáló két kisebb gyártó bevételei ugyanis több mint 90, illetve 70 százalékkal nőttek az egy évvel korábbi szinthez képest.
Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban
A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak