Mindent elárul az IBM negyedévéről, hogy az eredményjelentés kiadása után az árfolyama 5 százalékkal erősödött a zárás utáni kereskedésben. A vállalat amúgy nyerő szériában van, már ami a tőzsdét illeti: év eleje óta az S&P 500 indexszel összhangban 14 százalékot erősödött.
A sarokszámok
Pedig éves összevetésben a bővülés szerény volt. A bevétel nem egészen 2 százalékkal nőtt, 15,5 milliárd dollárról 15,8 milliárdra. Igaz, az elemzői várakozás csak 15,6 milliárd volt. A profit 1,8 milliárd dollár lett, ami viszont már 16 százalékkal vastagabb az egy évvel ezelőttinél.
A bevételek megoszlása az üzletágak között többé-kevésbé kiegyensúlyozott: a szoftver üzletág 7 százalékkal bővült, így a tavalyi 6,3 milliárddal szemben 6,7 milliárd dollár bevételt termelt (az elemzők 6,5 milliárdot vártak). Az itt elszámolt Red Hat-bevételek szintén 7 százalékkal nőttek.
A tanácsadási üzletág 0,9 százalékkal zsugorodott, a negyedévet 5,2 milliárd dollárral zárta, míg az elemzők a tavalyi eredmény ismétlését várták.
A legmeglepőbb eredményt talán az infrastruktúra üzletág hozta. A mainframe gépeket is magában foglaló szegmens 0,8 százalékkal bővült. Bevétele közelít a 3,7 milliárdhoz, míg az elemzők csökkenést prognosztizáltak. Az üzletág jó teljesítményét az IBM pénzügyi vezetője, Jim Kavanaugh elsősorban annak tulajdonította, hogy továbbra is jelentős a mainframe-ek iránti kereslet. A nagygépes rendszerekből származó bevételek éves összevetésben 6 százalékkal bővültek.
Ez azért meglepő, mert eddig szinte minden korábbi modellnél az a minta érvényesült, hogy egy, maximum két év után visszaesett a kereslet. A 2022 áprilisában piacra dobott z16 sorozat azonban alaposan rácáfolt erre, amit Arvind Krishna vezérigazgató (a fenti fotón) elsősorban a sorozat valós idejű mesterségesintelligencia-képességeivel magyarázott. A platformra az elmúlt időszakban több hasznos újdonságot is fejlesztettek. Az IBM watsonx Code Assistant for Z nevű termékkel például COBOL kódot lehet Java kóddá konvertálni (arról, hogy ez miért fontos, itt írtunk bővebben), illetve általában mainframe kódokat refaktorálni.
A generatív MI általában is egyre komolyabb bevételi forrás. A vezérigazgató állítása szerint az ezzel kapcsolatos szolgáltatásokra mintegy 2 milliárd dollárnyi előfizetés halmozódott fel.
Segített a felhő drágulása
Krishna mondott még egy érdekeset. Az IBM infrastruktúra megoldásainak értékesítését a felhős költségek emelkedése is segítette. Az a cég, amely naponta több milliárd tranzakciót bonyolít le a belső, on-premise rendszerein, ugyanezért egy nyilvános felhő szolgáltatástól akár naponta is pár százmilliós számlát kapott volna, mondta az elemzői konferenciahíváson a vezérigazgató.
A teljesítményigény csökkentését segítendő az IBM a Granite AI modelleket is megnyitotta. A fejlesztők így testre szabhatják a használt modellt, hogy az MI csak a számukra szükséges feladatokat végezze el.
(Fotó: IBM)
Rendszerek és emberek: a CIO választásai egy új magyar felmérés tükrében
"Nehéz informatikusnak lenni egy olyan cégben, ahol sok az IT-s" – jegyezte meg egy egészségügyi technológiákat fejlesztő cég informatikai vezetője, amikor megkérdeztük, milyennek látja házon belül az IT és a többi osztály közötti kommunikációt.
Így lehet sok önálló kiberbiztonsági eszközéből egy erősebbet csinálni
A kulcsszó a platform. Ha egy cég jó platformot választ, akkor az egyes eszközök előnyei nem kioltják, hanem erősítik egymást, és még az üzemeltetés is olcsóbb lesz.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak