Olyan módosításokat adott a Linux kernelhez, amivel Windows nélkül lehet felépíteni teljes virtualizációs stacket Linux és a Hyper-V segítségével.

Módosítási javaslatokat nyújtott be a Microsoft a Linux kernelhez. Az egyelőre RFC (Request for Comments) státuszú javaslatok elsősorban a Hyper-V és a Linux együttműködését érintik.

Kiiktatják a Windowst

A legfontosabb változás az, hogy a módosításokkal a Linuxon képes a Hyper-V gyökérpartícióként futni. A Hyper-V architektúrában a gyökérpartíció (ezt a Microsoft terminológiájában szülő partíciónak is hívják) gépi szintű funkciókat kezel (eszközillesztők, energiagazdálkodás, eszköz gyors hozzáadása/eltávolítása stb.), és az egyetlen partíció, amely közvetlenül hozzáfér a fizikai memóriához is.

A The Register idézi a Microsoft vezető szoftvermérnökét, Wei Liut, aki arról beszélt, hogy a Hyper-V architektúrája leginkább a Xenéhez hasonlít, mint a mérnök fogalmazott, a Hyper-V fejlesztéséhez merítettek is a nyílt forráskódú virtualizációs megoldás kódjából. A Microsoft egyébként a KVM-mel is próbálkozik. Ehhez portolta az Intel nyílt forráskódú és a GitHubon közzétett Cloud Hypervisorját, ami általában a Linux kernelbe épített KVM-en fut. Ez azonban Wei Liu szerint még nagyon korai, alfa előtti stádiumban van.

Ezeknek az újításoknak egy nagyon fontos eredménye az lehet, hogy az Azure-ban nem kell Windows ahhoz, hogy valaki linuxos alapokon hozzon létre Hyper-V segítségével teljes virtualizált stacket.

Csak reagálnak a valós helyzetre

Ezekkel a változásokkal a Microsoft valószínűleg csak reagál arra a tényre, hogy az Azure több Linuxot futtat, mint Windowst. Ezt tavaly júliusban pletykálta el a Microsoft egyik mérnöke egy levelezőlistán. A Linux térnyerését segíti az is, hogy egyre népszerűbb a Kubernetes, ami szintén Linux-alapú technológia. A Linux már jól működik olyan Hyper-V-n, ami Windows gyökérpartícióval dolgozik, de ha elkészül a teljes linuxos virtualizációs stack, az sokat javíthat a teljesítményen.

A Microsoft amúgy a Windows 10 linuxos alrendszerén is folyamatosan csiszol. Mint korábban megírtuk, teljes Linux kernelt (WSL2) építettek a Windowsba, amihez ígértek GUI-támogatást is. Ezek a lépések sokak szerint afelé mutatnak, hogy a Windows 10 előbb-utóbb egyfajta hibrid Windows/Linux rendszerré fog válni.

Cloud & big data

A kisebb hazai gyártóvállalatok elengedhetetlennek tartják a digitalizációt

Egy friss kutatás szerint az üzleti siker és a technológiai fejlődés csereszabatos kifejezésként élnek a kisebb gyártó vállalkozásokat irányító vezetők fejében.
 
Hirdetés

Így újult meg Magyarország leggyorsabb mobilhálózata

Közel 100 milliárd forintos beruházással, a rádiós és maghálózat teljes modernizációjával zárult le a Yettel történetének egyik legnagyobb műszaki fejlesztése.

A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.