Módosítási javaslatokat nyújtott be a Microsoft a Linux kernelhez. Az egyelőre RFC (Request for Comments) státuszú javaslatok elsősorban a Hyper-V és a Linux együttműködését érintik.
Kiiktatják a Windowst
A legfontosabb változás az, hogy a módosításokkal a Linuxon képes a Hyper-V gyökérpartícióként futni. A Hyper-V architektúrában a gyökérpartíció (ezt a Microsoft terminológiájában szülő partíciónak is hívják) gépi szintű funkciókat kezel (eszközillesztők, energiagazdálkodás, eszköz gyors hozzáadása/eltávolítása stb.), és az egyetlen partíció, amely közvetlenül hozzáfér a fizikai memóriához is.
A The Register idézi a Microsoft vezető szoftvermérnökét, Wei Liut, aki arról beszélt, hogy a Hyper-V architektúrája leginkább a Xenéhez hasonlít, mint a mérnök fogalmazott, a Hyper-V fejlesztéséhez merítettek is a nyílt forráskódú virtualizációs megoldás kódjából. A Microsoft egyébként a KVM-mel is próbálkozik. Ehhez portolta az Intel nyílt forráskódú és a GitHubon közzétett Cloud Hypervisorját, ami általában a Linux kernelbe épített KVM-en fut. Ez azonban Wei Liu szerint még nagyon korai, alfa előtti stádiumban van.
Ezeknek az újításoknak egy nagyon fontos eredménye az lehet, hogy az Azure-ban nem kell Windows ahhoz, hogy valaki linuxos alapokon hozzon létre Hyper-V segítségével teljes virtualizált stacket.
Csak reagálnak a valós helyzetre
Ezekkel a változásokkal a Microsoft valószínűleg csak reagál arra a tényre, hogy az Azure több Linuxot futtat, mint Windowst. Ezt tavaly júliusban pletykálta el a Microsoft egyik mérnöke egy levelezőlistán. A Linux térnyerését segíti az is, hogy egyre népszerűbb a Kubernetes, ami szintén Linux-alapú technológia. A Linux már jól működik olyan Hyper-V-n, ami Windows gyökérpartícióval dolgozik, de ha elkészül a teljes linuxos virtualizációs stack, az sokat javíthat a teljesítményen.
A Microsoft amúgy a Windows 10 linuxos alrendszerén is folyamatosan csiszol. Mint korábban megírtuk, teljes Linux kernelt (WSL2) építettek a Windowsba, amihez ígértek GUI-támogatást is. Ezek a lépések sokak szerint afelé mutatnak, hogy a Windows 10 előbb-utóbb egyfajta hibrid Windows/Linux rendszerré fog válni.
Így újult meg Magyarország leggyorsabb mobilhálózata
Közel 100 milliárd forintos beruházással, a rádiós és maghálózat teljes modernizációjával zárult le a Yettel történetének egyik legnagyobb műszaki fejlesztése.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak