Egy nyilvános levelezőlistán pöttyintette el egy Microsoft-fejlesztő, hogy a Microsoft felhőjében a Linux-használat megelőzi a Windowst.

A ZDNet szúrta ki egy linuxos biztonsági levelezőlistán a Microsoft egyik Linux-fejlesztőjének a félmondatát, mely szerint az Azure-ban a Linux-használat már meghaladja a Windows-használatot. A lap felidézi, hogy Mark Russinovich, az Azure CTO-ja, 2015 végén még azt mondta, hogy a négy Azure-példányból egy linuxos, két évvel később, 2017 októberében egy Microsoft-jelentés szerint az Azure-ban futtatott virtuális gépek (VM) 40 százaléka volt linuxos. Tavaly szeptember végén Scott Guthrie, a Microsoft felhős és vállalati csoportjának vezetője már azt mondta egy interjúban, hogy a már a VM-ek fele linuxos, de számuk hónapról hónapra gyarapszik, és hamarosan uralni fogja a felhőt.

Guthrie ezt természetes folyamatként értékelte. Mint mondta, nem csak az Azure felhasználói részesítik előnybe a Linuxot a Windowszal szemben; maga a Microsoft is előszeretettel használja, például Linux-alapokon fejlesztette az Azure SDN-jét (Software Defined Network).

A Linux megtalálta a helyét

Három éve Szentiványi Gábor ULX-ügyvezető egy lapunkban megjelent cikkében még így fogalmazott: "még az IT-szakember is gyakran meglepődik, hogy ha operációs rendszerről van szó, szinte minden eszközön Linux fut, legyen az kritikus adatközponti megoldás vagy szórakoztatóelektronikai kütyük sokasága". Ma már ezen nem lepődik meg senki. A desktopot leszámítva a Linux valóban mindenhol tarolt. Az IDC egy tavaly kiadott kutatása szerint a szerver operációs rendszerek és alrendszerek globális piacán a Linux részesedése 2017-ben 68 százalék volt, és ez a részesedés azóta valószínűleg csak nőtt. (Ez a piac lényegében kétszereplősre szűkült, mivel az egyéb rendszerek – Unix és társaik – részesedése együttesen sem éri el az 1 százalékot.)

Itt egyébként már szó sincs háborúskodásról. Guthrie szerint a Microsoft hozzáállásának gyökeres változása – a Linux és a nyílt forráskódú modell megkerülhetetlenségének felismerése – onnan datálódik, amikor Redmondban eldöntötték: megnyitják az ASP.NET-et. Akkoriban Russinovich még olyanokat is mondott, hogy akár a Windows is nyílt forráskódú lehet – egyszer.

Amit nem tudsz megállítani, annak állj az élére

Nem túl elvhű hozzáállás, amit a Microsoft követ (az üzleti életben erős korlátokkal érvényesülnek az elvek), de praktikus: amit nem tudsz megállítani, annak állj az élére. (Mert különben elsodor – tehetjük hozzá.)

Az Azure a szintén Linux kernelre épülő Azure Sphere OS mellett jelenleg nyolc Linux-disztribúciót támogat: CentOS, CoreOS, Debian, Oracle Linux, Red Hat Enterprise Linux, SUSE Linux Enterprise, openSUSE, Ubuntu. Az Azure a disztribúciókkal együttműködve optimalizálja is az Azure Marketplace-ben közzétett image-eket. Így a felhasználók teljesítményben és funkciókban is Azure-ra optimalizált rendszermagot kapnak, bármelyik támogatott disztribúciót választják.

Cloud & big data

A befektetőket egyelőre nem győzték meg az Intel nagyszabású tervei

A csipgyártónál nagyon lelkesek a PC-eldások várható felfutása miatt, és nagy lehetőségeket látnak a GPU-k iránti óriási keresletben is, de a cég részvényeinek nem tett jót az első negyedéves veszteségek bejelentése.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.