Az FCC olyan eljárást kezdeményezett Amerikában bejegyzett ázsiai távközlési cégek ellen, amelyben utóbbiaknak kell érvelni azért, hogy miért ne tiltsák be működésüket.

Koronavírus ide vagy oda, az élet nem állhat meg. Legalábbis így is lehet interpretálni azt a friss hírt, miszerint az Egyesült Államok kormányzata nem szándékszik enyhíteni a Kínával szemben indított gazdasági háború intenzitásán.

Bizonyítási kényszer

A távközlési szolgáltatások felügyeletét ellátó Szövetségi Hírközlési Bizottság (Federal Communications Commission - FCC) úgynevezett "show cause ordert" küldött négy (praktikusan három) kínai tulajdonú, Egyesült Államokban tevékenykedő telkónak. Ennek értelmében a China Telecom Americas, a China Unicom Americas, a Pacific Networks Corp és az utóbbi százszázalékos tulajdonában lévő ComNet (USA) LLC képviselőinek kell majd hitelt érdemlően bizonyítaniuk egy eljárásban, hogy semmiféle veszélyt nem jelent működésük az USA-ra nézve.

A múlt hét pénteken bejelentett intézkedés okaként az utóbbi években újra és újra felhozott nemzetbiztonsági kockázatokat jelölték meg. Ez a mostani összefüggésben azért különösen érdekes, mert az Egyesült Államok ezidáig nemigen tudott bemutatni semmiféle olyan bizonyítékot, ami mindezt megerősítené.

Az említett cégek régóta jelen vannak az amerikai piacon. A kínai állam kezében lévő China Telecom tengerentúli leányvállalata például 2000-es évek óta nyújt szolgáltatásokat, és a pénteki döntésre reagálva ezt nem is felejtették el hangsúlyozni. A közlemény emellett természetesen tartalmazza a szokásos elemeket is: a felhozott vádak és kockázatok alaptalanok, illetve állnak elébe a folyamatnak és minden szükséges információt az FCC rendelkezésére bocsátanak majd, hogy megnyugtatóan rendeződhessen az ügy.

Amerikai szövetségi szervek viszont egyre hangosabban követelik az FCC-től, hogy vonja vissza a működési engedélyt. A mostani döntés közvetlen előzménye volt, hogy az igazságyügyi minisztérium képviselői május elején sajtóközleményben sürgették az FCC-t a tiltás elrendelésére. A szervezet egyébként már tavaly kezdett vizsgálódni a témában.

Érdemes azt is felidézni, hogy tavaly tavasszal az FCC testülete egyhangú szavazással utasította el a China Mobile amerikai földre tervezett "partra szállását". Akkor az indok szintén az állami háttérben rejlő biztonsági kockázatok voltak, mivel az amerikai fél attól tart, hogy a távközlési vállalat szolgáltatását kémkedési tevékenységre használná ki Kína.

Raknak még a tűzre

Bár az elmúlt hónapokban volt olyan pillanat, amikor enyhülni látszott a két nagyhatalom közötti feszültség, a konfliktus lezárásához elengedhetetlen széles körű kereskedelmi egyezmény első fázisának aláírásakor is világos volt, hogy itt még egyáltalán nem lehet békéről beszélni.

A helyzeten nyilván nem segített a koronavírus elterjedése, amely alapvető bizonytalanságot hoz a globális gazdaságban és ezen keresztül befolyásolhatja a világ hatalmi erőtereit is. Úgy tűnik, az USA-ban inkább a konfrontációt, mint a megbékélést látják a kifizetődőbb stratégiának.

Februárban például egy sor, jellemzően sok évvel ezelőttre visszanyúló ügy aktáját porolták le az amerikai ügyészek, hogy ennek apropóján 16 különböző bűncselekménnyel vádolják meg a Huaweit, illetve a kínai óriásvállalat magas rangú munkatársait.

Piaci hírek

Van az a pénz... Kivették a kínai App Store-ból a WhatsAppot és Threadset

Peking szerint a Meta két mobil appja nemzetbiztonsági aggályokat vet fel.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.