A felhőszolgáltató frankfurti Europe-West3 régiójának három zónájából állt le egy áramkimaradás és hűtési problémák miatt.

Jelentős szolgáltatáskiesést tapasztalhattak a Google egyes európai ügyfelei a hét közepén. Október 24-én helyi idő szerint éjszaka fél 3-kor leállt a Frankfurtban található Europe-West3 régió három zónájából egy, és csak 15:09-kor, azaz pontosan 12 óra 39 perc múlva sikerült életre kelteni a szolgáltatásokat.

"Elnézést kérünk a szolgáltatási zavar/kimaradás okozta kellemetlenségekért" – írta a Google supportja a kimaradásról szóló jelentésében. A jelentés szerint az incidenst áramkimaradás és hűtési problémák okozták, de a Google további vizsgálatokat is ígért, melyek eredményéről szintén tájékoztatja az ügyfeleket.

Az adatközpont leállása közvetlenül tíz szolgáltatást érintett (Persistent Disk, Google Compute Engine, Google Cloud Pub/Sub, Google Cloud Dataflow, Dataproc, Cloud Build, Google Kubernetes Engine, Vertex AI Batch Prediction).

Ezt tapasztalták a felhasználók

Ügyféloldalon az incidensnek számos jele lehetett, melyekből a felhasználók nem is feltétlenül tudták azonosítani a problémát. Ha valaki a Google Compute Engine szolgáltatást használta, azt érzékelhette, hogy virtuális gép létrehozásakor hibaüzenetet kap, vagy a törlések feldolgozása nagyon lassú, illetve hogy bizonyos VM-példányok elérhetetlenné váltak.

A Google Kubernetes Engine-ben elérhetetlenek voltak az érintett zónában található node-ok, és újakat sem lehetett létrehozni. A Google Cloud Dataflow batch munkafolyamatai belassultak, nem működött a skálázás. A Google Cloud Dataproc-fürtök működőképesek maradtak ugyan, de többször nem lehetett új fürtöt létrehozni. (A Google-support által eddig azonosított problémák teljes listája az incidensriportban olvasható.)

A jelentés a Google Compute Engine kapcsán megjegyzi: bár a régió másik két zónáját az incidens közvetlenül nem érintette, ott is tapasztalhattak fennakadásokat az ügyfelek például a lemezerőforrásokat és az instance-okat érintő műveleteknél, ám a hibaarány még az 1 százalékot sem érte el. A Vertex AI Batch Predictionnél viszont már sok esetben régiós szinten jelentkezett az a probléma, hogy egyes műveletek időtúllépés miatt meghiúsultak.

A Google a leállás után 26 perccel értesítette az érintett ügyfeleit, de megoldási javaslattal csak három óra elteltével szolgált: helyezzék át munkaterheléseiket más régiókba vagy zónákba. A regionális Persistent Disk szolgáltatást használóknak pedig azt javasolták, hogy készítsenek rendszeresen snapshotot a lemezről.

Nem Frankfurtban van a hiba...

A frankfurti régió eddig többnyire stabilan működött. Voltak ugyan kisebb leállások, tavaly tavasszal például egy félresikerült frissítési-karbantartási művelet miatt vált közel három óráig elérhetetlenné több mint harminc szolgáltatás.

Hűtési problémák is okoztak már galibát, ha nem is a német város környékén. 2022-ben Dél- és Kelet-Angliában extrém hőhullám miatt volt jelentős kimaradás a Londonban működő Europe-West2 régióban, valamint az Oracle ottani adatközpontjaiban.

Adatközpont-szakértők már akkor arra figyelmeztettek, hogy a klímaváltozás egyre nagyobb kihívás elé állítja az adatközpont-üzemeltetőket (különösen a hyperscale szolgáltatókat). Azóta pedig az is kiderült, hogy van más probléma is: a mesterséges intelligencia körüli hájp olyan mértékben pörgette fel az adatközpontok energiaigényét, hogy azt egyre nehezebben tudja kiszolgálni az infrastruktúra (és persze a hangzatos klímacéloknak is annyi).

Azaz beválhat a Gartner ügyvezető alelnökének jóslata. Alan Waite tavaly egy konferencián azt taglalta, hogy bár a felhős infrastruktúra leállásának kockázata egyre kisebb (ritkább, rövidebb ideig tart és korlátozott a hatóköre), ha bekövetkezik, az az érintetteket rendkívül súlyosan érinti. De ha élvezni akarjuk a felhő előnyeit, akkor érdemes felkészülni a hátrányaira is, köztük a rövidebb-hosszabb szolgáltatáskimaradásokra.

Cloud & big data

Az ilyen figyelmeztetéseket érdemes lenne komolyan venni

Az OpenAI ezúttal a szuperintelligens MI-re való felkészülésen dolgozó csapatát dózerolja le, az egyik távozó tanácsadó szerint a dolgok nem a megnyugtató irányba haladnak.
 
Hirdetés

Rendszerek és emberek: a CIO választásai egy új magyar felmérés tükrében

"Nehéz informatikusnak lenni egy olyan cégben, ahol sok az IT-s" – jegyezte meg egy egészségügyi technológiákat fejlesztő cég informatikai vezetője, amikor megkérdeztük, milyennek látja házon belül az IT és a többi osztály közötti kommunikációt.

Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.

a melléklet támogatója a Clico Hungary

Hirdetés

Így lehet sok önálló kiberbiztonsági eszközéből egy erősebbet csinálni

A kulcsszó a platform. Ha egy cég jó platformot választ, akkor az egyes eszközök előnyei nem kioltják, hanem erősítik egymást, és még az üzemeltetés is olcsóbb lesz.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.