Az informatikai iparág szereplői, köztük az adatközpont-üzemeltetők mást mondanak, és mást tesznek.

Az IT-iparban is jelentős a szakadék a fenntarthatósággal kapcsolatos szándékok és a tényleges cselekvés között. Ezt három, a Schneider Electric támogatásával készült kutatás is kimutatta. A 451 Research, a Forrester és a Canalys által végzett kutatás is azt vizsgálta, hogy hol tartanak a vállalkozások és az adatközpont-üzemeltetők a fenntarthatósági célok megvalósításában. A három tanulmányhoz összesen világszerte közel 3000 vállalkozástól, köztük a legnagyobb kolokációs és felhőszolgáltatóktól, IT-megoldásszállítóktól gyűjtöttek információkat.

A 451 Research kutatása szerint (itt tölthető le PDF-ben) a vállalatoknak közel fele (48 százalék) fejlettebbnek értékeli fenntarthatósági programjait, mint amilyen szinten az valójában van. A cégek (amúgy érthetően) a fenntarthatóságban is az üzleti értéket keresik, így a legtöbben az energiafelhasználás mérésével indulnak, és csak később néznek más fenntarthatósági paramétereket, majd vezetnek be azokkal kapcsolatos eszközöket. Momentán valóban (és más szempontból is) az energiafelhasználás optimalizálása a legnagyobb kihívás. A vállalatoknak ezen a területen a megfelelő mutatószámok kialakítása, az adatok begyűjtése is problémát okoz nem kis részben a szakképzett munkaerő hiánya miatt.

A Forrester tanulmánya (PDF) még látványosabban mutatta a célok és a valós cselekvés közti távolságot. A tanulmányhoz megkérdezett döntéshozók 73 százaléka a fenntarthatóságot üzleti prioritásként jelölte meg. Ám mindössze harmaduk szervezetének (kereken 33 százalék) van fenntarthatósági stratégiája.

A Forrester kutatói szerint a fenntarthatósági törekvések sikerének egyik kulcseleme lesz, hogy találnak-e a szervezetek a megvalósításhoz maguknak támogató partnert. A válaszokból ugyanis az a kép rajzolódott ki, hogy azok a szervezetek, amelyek fenntarthatósági tanácsadó céget vonnak be, nagyobb valószínűséggel jutottak magasabb fejlettségi szintre ezen a területen, mint azok, melyek önerőből probálkoznak.

A Canalys az IT-megoldásszállítókat szondázta (PDF). Úgy tűnik, ez a kör jutott a legfejlettebb szintre a fenntarthatóságban: a megkérdezettek 60 százaléka rendelkezik dedikált ESG (Environmental, Social and Governance – környezet, társadalom, irányítás) erőforrásokkal, 40 százalékuk pedig bevételt is vár a fenntarthatósági megoldásoktól.

Nem lesz megkerülhető a fenntarthatóság

Mint a Forrester tanulmányából kiderül, a kérdés nem lesz megkerülhető: a digitalizáció ugyanis meglehetősen energiaigényes terület. Már jelenleg is közelít a 2 százalékhoz az adatközpontok globális energiaigénye, és akkor még az edge computinghoz kapcsolódó helyi megoldásokkal nem is számoltunk. 2021-ben utóbbi terület (mikro-adatközpontok, szerverszobák, 100 kW-nál kisebb teljesítményű adatközpontok) globális energiafogyasztása megközelítőleg 140 terawattóra volt.

Összességében azonban a fenntarthatóság az iparág egészében inkább a szavak szintjén marad annak ellenére, hogy például a a Forrester kutatási mintájában részt vevők háromnegyede mondta, hogy esett el üzlettől az alacsony szintű fenntarthatósági fejlettsége miatt. A Schneider Electric szerint a szervezetek többségénél az akarat nem párosul átfogó cselekvési tervvel és mérhető célok megfogalmazásával. Az első lépés tehát ennek a keretnek a kialakítása lenne.

Cloud & big data

Véletlenül gyilkossággal vádolt meg egy államügyészt a mesterséges intelligencia

Az MI-vel gyártott, alacsony színvonalú híranyagok a jelek szerint még a Google "átfogó és naprakész információi" között is gond nélkül megjelenhetnek.
 
Hirdetés

Így lehet sok önálló kiberbiztonsági eszközéből egy erősebbet csinálni

A kulcsszó a platform. Ha egy cég jó platformot választ, akkor az egyes eszközök előnyei nem kioltják, hanem erősítik egymást, és még az üzemeltetés is olcsóbb lesz.

Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.

a melléklet támogatója a Clico Hungary

Hirdetés

ITSM a gyakorlatban

Három fájdalompont, amire az IT szolgáltatásmenedzsment gyors válaszokat adhat.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.