Új adatbázis-szolgáltatással bővült a Google Cloud Platform. Az eddigi portfóliót (Cloud SQL, Cloud Datastore, Cloud Bigtable) a hivatalosan is nyilvános béta szakaszba lépő Google Spanner, egy globálisan elosztott relációs adatbázis teszi teljessé, mely egy teljes menedzselt szolgáltatásként kínál a cég. A Spannerben ötvözték az ún. ACID (Atomicity, Consistency, Isolation, Durability) tranzakciókat és az SQL szemantikát a NoSQL adatbázisokat jellemző skálázhatósággal és magas rendelkezésre állással.
Közel 10 évnyi kutató-fejlesztő munkával sikerült feloldani a két megközelítés ellentmondásait. A koncepciót 2007-ben fogalmazták meg, akkor indultak a kutatások is. Az első eredményeket azonban már 2010-ben alkalmazta arra, hogy szerverparkja közötti optimális munkamegosztást tudjon kialakítani. Akkor még a Spanner feladata az volt, hogy a világszerte működő, elképesztő méretű adatközpont-hálózatát a lehető legkevesebb emberi beavatkozással és a lehető leggazdaságosabb módon tudja üzemeltetni. A Spanner már akkor is egy- és tízmillió közötti számú szerverben gondolkodott, ami kb. 10 trillió (1013) könyvtárat és 1018 bájt információt jelent.
Öt éve publikálták a modellt
Az adatbáziskezelő-modellt végül 2012-ben publikálták. A lényeg már az akkor kiadott dokumentumból kiderült: olyan adatbázisról van szó, amely képes az egész bolygóra kiterjedni, és konzisztens tranzakciós műveleteket biztosít. A Spannerrel felépített adattárházak elképesztően sok csomópontból állhatnak, mégis képesek biztosítani az ilyen rendszerektől elvárható alacsony késleltetést és a konzisztens adatállapot-ábrázolást.
A közlemény szerint az új szolgáltatás legfőbb előnye, hogy a felhasználónak csak az alkalmazáslogikával kell foglalkoznia, a hardverrel és a szotverrel nem, ahogy a fürtözéssel (clustering) és a shardinggel sem. Horizontális skálázhatóságot biztosít anélkül, hogy szükség lenne az adatok migrálására NoSQL adatbázisokba.
A szolgáltatással a felhasználó lényegében megszabadul attól a tehertől, hogy magas rendelkezésre állású és katasztrófatűrő infrastruktúrát kelljen terveznie és üzemeltetnie. A biztonságot emellett titkosítás, hozzáférés-menedzsment és naplózás is növeli. (A Spanner, valamint a hagyományos relációs és nem-relációs rendszerek összehasonlítását lásd az alábbi képen.)
A Cloud Spanner és a hagyományos adatbázisok
(kattintson a képre, és néze meg nagyobb méretben)
(Forrás: Google)
Egyszerű árazásra törekedtek
A szolgáltatás ára három elemből tevődik össze. Magárét a Cloud Spannerért használatarányosan kell fizetni node-onként és óránként. Kell fizetni a tárolásért (adattáblák, másodlagos indexek), és végül bizonyos esetekben fizetni kell sávszélességért.
Az adatbázis-szolgáltatás ára 90 cent óránként és node-onként. A tárolási kapacitásért havidíjat számláznak, 30 centet havonta.
A technológia ütőképességét a Google azzal támasztja alá, hogy saját szolgáltatásaihoz is használja, többek között az AdWords és a Google Play mögött is a Cloud Spanner dolgozik.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak