Több mint 5600 milliárd dollárnyi értékű forgalmat bonyolíthatnak idén az informatikai és kommunikációs piac szereplői, ami 9,8 százalékos növekedésnek felel meg – áll a Gartner frissen kiadott előrejelzésében.
Az előzetes számításai szerint tavaly 7,7 százalékkal bővült a piac, azaz az IKT-szektor elvileg felfelé ívelő pályára állt. Elvileg, mivel a növekmény egy jó részét elviszik a piacon általánosnak mondható áremelések, azaz a vállalatok informatikai vezetőinek vélhetően úgy lesz több büdzséjük, hogy abból nem telik a tavalyi csomagnál sokkal többre – figyelmeztet John-David Lovelock, az amerikai kutatócég alelnöke.
Szinte mondani sem kell, az idei költéseket is nagyban befolyásolják majd a generatív algoritmusok és általában a mesterséges intelligencia iránt megmutatkozó fokozott érdeklődés. Tavaly mindez az adatközponti vásárlásoknál mintegy 40 százalékos forgalomnövekedést hozott. Az arányokat jól szemlélteti, hogy 2025-ben minden 3 szerverre költött dollárból nagyjából 2 MI-feladatok futtatására kihegyezett rendszerre megy el.
A technológiával kapcsolatos általános hozzáállás ugyanakkor érezhetően közeledik a kijózanodási állapothoz. Ezt jelzi az is, hogy idén a várakozások szerint már "csak" 23 százalékkal sikerül megfejelni a szektor bevételeit. Hiába kezdenek visszavenni a GenAI-hoz kötődő elvárásaikból emberek, az ilyen irányú költések ettől még relatíve erősek maradnak.
A Gartner szakértője szerint fontos kiemelni, hogy ugyan mind az otthoni felhasználók, mind a vállalatok sok MI-képes számítógépet, tabletet, telefont fognak idén vásárolni, még nem látszik az a "must have" funkció, ami ellenállhatatlanná tenné ezeket az eszközöket. Azaz nem a plusz képességek miatt fogynak majd az AI PC-k, hanem azért, mert egyre több lesz az ilyen modell a gyártók kínálatában.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak