Tegnap megtörtént a már régóta pletykált hír bejelentése: az Apple saját kezébe veszi az irányítást a Macek processzorainál is.

Az Apple-fejlesztőknek rendezett idei World Wide Developers Conference (WWDC) sok szempontból is különlegességként vonul majd be a cég történetébe. Egyrészt a koronavírus miatt a hatalmas érdeklődéssel kísért többnapos eseményt ezúttal kénytelenek voltak online csatornára terelni. De az üzletmenet szempontjából ennél lényegesen fontosabb az a lépés, amelyet a cég vezetője, Tim Cook jelentett be a nyitónapon.

Ágytól, asztaltól

A vezérigazgató végül kimondta azt, amit nagyjából már két éve lehetett pletykaszinten tudni: a cég elindítja azt a folyamatot, amelynek végén már csak olyan Macintosh számítógépek kerülnek forgalomba, amelyekben az Apple saját fejlesztésű ARM csipjei dolgoznak. Ez praktikusan azt jelenti, hogy az Intel a mobilok után a Macek beszállítói láncából is kikerül. Ilyen drasztikus váltásra legutóbb 2004-ben került sor, amikor Cupertino a PowerPC processzorokat kezdte lecserélni az Intel x86-os platformjára. 

Tim Cook a bátornak nevezett lépést azzal indokolta, hogy ez biztosít a vállalat számára olyan környezetet, amely elengedhetetlen ahhoz, hogy jobb termékekkel tudjanak előállni. Az Apple csipgyártásért felelős vezetője ezt azzal egészítette ki, hogy saját fejlesztésű komponenseikkel a Macek úgy lesznek gyorsabbak és erősebbek, hogy közben csökkenteni tudják a gépek energiaigényét. A Macekbe kerülő ARM processzorokat ugyanaz a TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Co) fogja legyártani, amely az Apple telefonjaiba és táblagépeibe is biztosítja a csipeket.

Az első saját fejlesztésű processzorral szerelt Macek már valamikor idén év végén megjelenhetnek, de ezekkel kapcsolatban pontosabb termékjellemzőket még nem osztott meg a vállalat. Az viszont tudható, hogy a váltás nem varázsütésre történik. A tervek szerint nagyjából két évig tarthat, mire az Apple teljesen "Intel-teleníti" portfólióját. Ez egyben azt is jelenti, hogy az elkövetkező két évben még érkeznek új, x86-os technológiával dolgozó Macek.

Intel Outside

Az Intel részéről természetesen nem volt pezsgőbontás a bejelentéskor. A cég nagyjából 3,4 milliárd dollárt keresett eddig évente azon, hogy a Macekhez szállított processzorokat. Ez az összeg még az egybként nem kispályás Intel összbevételén is nyomot hagy majd, hiszen ez az együttműködés eddig a cég forgalmának közel 5 százalékát adta. Mindezt azt követően kell lenyelni, hogy a telefonokba szánt 5G-s modemek piacáról is kiszorult az Intel, és a cég kénytelen volt pont az Apple-nek eladni az azért felelős egységét.

Az Intel hivatalos reakciójában egyrészt igyekezett hangsúlyozni, hogy számos területen együttműködik az Apple-lel és természetesen az átmeneti időszakban is azon fog dolgozni, hogy a lehető legkiválóbb termékeket biztosítsa. Azt azonban a reagálásokban megkérdőjelezte, hogy az ARM processzorok összességében jobbak lennének, mint az ő megoldásai. Némi oldalvágásként pedig az Intel felhozta a nyílt platform témáját, ez a cég szerint mind a fejlesztők, mind a felhasználók számára a lehető legjobb opció.

Való igaz, ha valamire, a nyitottságra biztosan nem az Apple a legjobb példa a világban. A cég gondosan körülbástyázott zárt ökoszisztémájával biztosítja azt, hogy termékei és szolgáltatásai a lehető legtöbb bevételt generálják. A rövid póráz stratégiának az egyik újabb megnyilvánulásaként is tekinthetünk az Intel leváltására, hiszen a házon belül tartott fejlesztéssel az Apple nagyobb kontroll alatt tarthatja a gyártási folyamatokat, valamint tágabb tere lehet a különböző üzleti döntések meghozatalában is.

Piaci hírek

Van az a pénz... Kivették a kínai App Store-ból a WhatsAppot és Threadset

Peking szerint a Meta két mobil appja nemzetbiztonsági aggályokat vet fel.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.