Fényesre törölték a VFEmail lemezeit, elvesztek a virtuális gépek, a fájlszerverek és a backup szerverek is. Ráadásul úgy tűnik, hogy a támadásnak nem is volt más célja, mint a rombolás.

Az amerikai VFEmail webmail-szolgáltató főoldalán hétfőn jelent meg egy piros betűkkel szedett üzenet, amelyben arról tájékoztatják a felhasználókat, hogy egy hekkertámadás "katasztrofális pusztítást" végzett a cég infrastruktúrájában, elpusztítva az Egyesült Államokban tárolt adatokat, beleértve az elsődleges rendszereket és a backup rendszereket is. Bár a bejelentés szerint javában dolgoznak az adatok visszaállításán, azt a cég is elismeri, hogy az állományok jó része biztosan megsemmisült: egyetlen fájlszerverük esetében látnak rá esélyt, hogy az adatoknak legalább egy részét meg tudják menteni.

Érdemes megemlíteni, hogy a VFEmail szerint nem volt szó zsarolási kísérletről és arra utaló jelek sincsenek, hogy a támadók bármit meg akartak volna szerezni a szolgáltató szervereiről. Sőt az sem számít, hogy az adatokat titkosított formában tárolták, mivel a hekkerek válogatás nélkül mindent letöröltek a lemezekről. A virtuális gépek ugyancsak megsemmisültek, annak ellenére, hogy azok eléréséhez különböző autentikációra volt szükség, vagyis valószínűsíthető, hogy a támadás előkészítéséhez belülről származó információra volt szükség.

Ebben a tekintetben a cég úgy látja, hogy a többfaktoros azonosítás sem sokat segített volna, hiszen a támadók most is minimum három különböző metódust alkalmaztak, hogy megszerezzék a szükséges hozzáféréseket. Az sem meglepő, hogy a találgatások személyes bosszúról, esetleg valamilyen inkriminált tartalom véglegese megsemmisítéséről szólnak, miután úgy tűnik, hogy a rombolásnak nem volt semmilyen közvetlen, anyagi jellegű motivációja. Bár a szolgáltatás részlegesen újraindult, a beszámolók szerint eltűntek a fiókbeállítások – ami abból a szempontból érdektelen, hogy a boxok tartalma sem elérhető.

Nem kellett volna teljesen lenullázódniuk

A VFEmail még 2001-ben indult, miután az ILOVEYOU vírus világszerte végigsöpört a felhasználókon: a szolgáltatás elsődleges célja az volt, hogy mindenkit megvédjen a hasonló kockázatoktól, minden egyes beérkező üzenetet megvizsgálva és a lehetséges malware-ek után kutatva. A VFEmail-nek már korábban is meggyűlt a baja egy-egy nagyszabású támadással, igaz, akkor nem került veszélybe a cég teljes üzlete. Néhány évvel ezelőtt egy DDoS-támadássorozatot szenvedtek el, amelynek esetében az elkövetők pénzt próbáltak szerezni az akció leállításának fejében, egy másik esetben pedig a VFEmail infrastuktúra-szolgáltatójának lecserélésével végződött egy, a mostanihoz hasonló kísérlet.

Az eset tanulságait a biztonsági szakértők már ízekre szedték (itt például egy elég kimerítő összeállítás olvasható), a lényeg pedig az, hogy bármelyik vállalkozás üzletét lenullázhatja egy hasonló biztonsági incidens. Többen kiemelik, hogy a jelek szerint a VFEmail nem igazán rendelekzett adekvát helyreállítási tervekkel, nem működtetett párhuzamosan online és offline backup megoldásokat (a production és backup folyamatok eleve ugyanott futottak), és nem használt a kiemelt jogosultsággal rendelkező felhasználókat kezelő (Privileged Access Management – PAM) megoldást sem. Bár az incidens részletei még mindig nem világosak, a levelezőszolgáltatás tulajdonképpen egy "brute force" vagy "credential stuffing" típusú támadásnak esett áldozatul, ami a naprakész eljárások és technológiák alkalmazásával egyáltalán nem lett volna szükségszerű.

Biztonság

Az Alphabetnél biztos nincs válság

Ahogy az IT szektor egészében, úgy az Alphabet alá tartozó cégeknél is sok elbocsátás történt az utóbbi időben, ám ez láthatóan nincs hatással a Google-anyavállalat bevételtermelő képességére.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.