Az FBI nyomozása szerint a nyáron iráni hekkerek loptak bizalmas adatokat az exelnök stábjától, amit aztán el is küldtek a riválisnak.

A közelgő amerikai elnökválasztás jelentőségét mutatja, hogy már nem nagyon találni olyan jelentős világpolitikai szereplőt, akihez köthetően ne azonosítottak volna valamilyen internetes befolyásolási kísérletet, kibertámadást. 

Az Egyesült Államokkal finoman szólva sem felhőtlen viszonyt ápoló Iránt például már augusztusban azzal gyanúsították meg az amerikai hatóságok, hogy a nyár folyamán az általa támogatott hekkerek igyekeztek beférkőzni a jelöltek kampánystábjába, hogy az onnan származó információkkal zavart keltsenek.

A Nemzeti Hírszerzési Igazgatóság (ODNI), a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) és a Kiberbiztonsági és Infrastrukturális Biztonsági Ügynökség (CISA) tegnap kiadott közös nyilatkozat szerint a legutóbb kiadott közlemény óta eltelt egy hónap alatt újabb részleteket sikerült feltárni "az elnökválasztás kimenetelének befolyásolására irányuló erőfeszítésekről".

A feltételezések szerint Teherán támogatását élvező hekkerek mindkét esélyes jelölt embereit megszórták adathalász levelekkel. A hírek alapján ehhez a kampányban aktívan nem közreműködő Roger Stone nevét használták fel, aki a Washington Postnak megerősítette, hogy levelezését kompromittálták. A támadók így Trump tanácsadója és bizalmasa címéről tudtak autentikusnak tűnő hamis leveleket küldeni. A választások befolyásolására irányuló iráni törekvésekről augusztus elején a Microsoft biztonsági csapata is beszámolt.

A hatósági jelentés szerint az elkövetők Trump kampányához köthető, bizalmas fájlokhoz jutottak, majd azokat igyekeztek több helyre eljuttatni. A kéretlen csomagot elküldték többek között az akkor még versenyben lévő Joe Biden stábjának egyes tagjainak, akik azonban a tegnapi közlemény alapján szimplán ignorálták a zavarkeltési kísérletet. A hekkerek ezzel párhuzamosan különböző amerikai sajtóorgánumoknak is küldözgettek részleteket az illegálisan megszerzett szövegekből. 

Az orosz medve sem alszik

Természetesen nem csupán Teheránban figyelik fokozott érdeklődéssel az elnökválasztási harcot. A napokban számoltunk be például arról, hogy ugyan a Microsoft jelentése szerint a Kreml-barát csoportoknak némi idejébe telt alkalmazkodni a Biden elnök lemondása miatt kialakult új helyzethez, de immár teljes lendülettel ráfordultak a Harris-Walz páros diszkreditálására.

Az Oroszországhoz köthető egyik dezinformációs kampányban olyan hamis videót terjesztettek, amelyben Kamala Harrist cserbenhagyásos gázolással vádolták meg. A Microsoft által Storm-1516 néven emlegetett trollfarm egy színészt is felbérelt, hogy eljátssza a nemlétező áldozat szerepét, és az egész történetet egy kitalált hírcsatornán keresztül terjesztették.

Egy másik Kreml-közeli trollfarm egy New York-i óriásplakátról készült hamis videót terjesztett, amely szerint Harris meg akarja változtatni a gyerekek nemét. Ezt a videót először a Telegramon osztották meg, majd az X-en terjedt el, rövid idő alatt több mint 100 ezer megtekintést elérve.

Biztonság

Újabb lépést tesz az OpenAI a feketedoboz-szerű működés felé

Hatalmas felhajtást csapnak az új Strawberry MI-modellek fejlett következtetési képességei körül, közben pedig úgy tűnik, mindent megtesznek, hogy a sötétben tartsák tényleges működésüket.
 
Minden törekvés ellenére jobb, ha megbarátkozunk azzal, hogy a nyomtatás velünk marad.

a melléklet támogatója a GLOBAL-UNION Kft., a Kyocera márka kizárólagos magyar disztribútora

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.