Számos érdekes megállapítással szolgál az App Annie frissen kiadott felmérése. Az alkalmazásfejlesztőknek analitikai megoldásokat kínáló vállalkozás adatai alapján tavaly újabb rekordok születtek a mobil appok világában. (A felmérés nem csak a két legnagyobb appbolt eredményeit nézi, hanem globális számokat közöl.)
Mindig csak feljebb
A 2015-ös mennyiséghez képest tavaly 60 százalékkal több letöltést regisztráltak a különböző alkalmazásáruházakban. Ez számszerűleg azt jelenti, hogy 2017-ben több mint 175 milliárdszor töltöttek le valamilyen appot. Másként fogalmazva a világon havi szinten minden emberre (újszülöttől a matuzsálemig) jutott két letöltés.
Letöltési mennyiség változása az öt legnagyobb forgalmú országban (milliárd db)
A nyers számoknál érdekesebb a helyzet, ha megvizsgáljuk a letöltések területi eloszlását. Az öt legnagyobb forgalmat lebonyolító országból immár négy a feltörekvő régiót képviseli. Kína tovább erősítette eddig sem vitatott első helyét, viszont az Egyesült Államok piaca már nem is a második legnagyobb. Erre a helyre a két év alatt több mint háromszorosára hízó India férkőzött be. Kína dominanciáját amúgy jól mutatja, hogy a világ teljes forgalmának nagyjából felét adja.
A letöltési darabszámmal párhuzamosan az appokkal eltöltött idő is nőtt. Az App Annie által vizsgált országokban átlagosan 30 százalékkal többet foglalkoztak a felhasználók az alkalmazásokkal, mint két évvel korábban. Órában kifejezve ez immár közelít a három órához napi szinten, de például egy átlagos indonéz mobilozó napi apphasználata simán meghaladhatja a hatórás keretet is.
Pénz is van benne
A letöltési darabszám, vagy a használati idő persze önmagában nem sokat ér, ha abból a fejlesztők nem látnak pénzt. A helyzet viszont az, hogy ezen a fronton sem lehet ok a panaszra. Az Apple App Store-ja, a Google Play áruháza és a többi androidos online bolt összesen több mint 86 milliárd dollár értékben adott el mobil alkalmazásokat tavaly. Ez az összeg lényegesen meghaladja például a zeneipar vagy a PC-s és konzoljátékok bevételeit, a mozik 2017-es globális forgalmának pedig nagyjából a háromszorosát teszi ki.
Appokra költött pénz a legnagyobb piacokon (mrd USD)
Itt is érdemes megnézni az öt legnagyobb piac teljesítményét. Természetesen ennél a grafikonnál már kevesebb feltörekvő országgal találkozhatunk, ám Kína itt sem áll rosszul, sőt... Ugyan a pénzügyi mutatót vizsgálva (még) nincs akkora dominanciája, elsősége ebből a szempontból sem kérdőjelezhető meg. Az USA azzal vígasztalódhat, hogy legalább ezen a területen sikerült megszereznie a második legfontosabb piac titulusát.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak