Legalábbis átlgosan és nominális áron számolva - derül ki egy friss elemzésből.

A Cable.co.uk rendszeresen készít világszintű elemzéseket a különböző telekommunikációs szolgáltatások egyes aspektusainak aktuális állásáról. Ezúttal a szélessávú internetelérést, azon belül is azok árszintjét vették górcső alá. Az adatok alapján a hazai netezőknek ár szempontjából nincs okuk sok panaszra, mivel Magyarország a 22. legolcsóbb ország a világon.

2660 dollárnyi szakadék

A mostani elemzés 3288 vezetékes internetszolgáltatás adataira épül összesen 211 országból, melyeket október végétől december elejéig gyűjtöttek össze. A legolcsóbban a szomszédunkban, Ukrajnában lehet szélessávú internetes kapcsolathoz jutni, havonta mindössze átlag 6 dollár 41 centért. A spektrum másik oldalán az afrikai Eritreát találjuk, ahol egészen elképesztő, 2666 dolláros havi átlagára van a vezetékes netnek.

A tíz legolcsóbb régió között ötöt is az egykori Szovjetunió különböző tagállamai adják. Oroszországban például átszámítva 7,5 dollárba kerül a net. Az egykori hidegháborús páros másik tagja, az USA viszont ebből a szempontból nem rúg labdába, hiszen az Egyesült Államokban 60 dollár körül alakul az árszint, ami mindössze a 131. helyre sorolja a tengerentúliakat.

Ami Kelet-Európát illeti, itt fogyasztói szempontból elég jó a helyzet. Romániában 10,6, Bulgáriában pedig 12,7 dollár körül mérik az egy hónapnyi internetkapcsolatot. Utánuk viszont már mi következünk. A magyar átlagár jelenleg 15,5 dollár alatt marad. Ez egyébként közel 1,5 dollárral alacsonyabb, mint a tavaly ilyenkor mért adat. Ezzel egyébként hazánk relatív pozíciója is javult: a 2019-es 26. helyről a 22.-re sikerült lépni.

A magyar eredmények úgy különösen értékelendőek, hogy ezzel párhuzamosan letöltési sebesség szempontjából sem kell szégyenkeznie a hazai szolgáltatóknak, sőt. Néhány hónappal ezelőtt készült ugyanis szintén a brit ár-összehasonlító oldal munkatársainak köszönhetően egy hálózati sebességgel foglalkozó összeállítás is, ahol Magyarországot közel 100 Mbps értékkel a világ 10. leggyorsabb régiójaként szerepeltették.

Drágább lett a net

Visszatérvea friss kutatásra és az árakra: érdekes módon a korábbi évek trendje idén megtört. Globálisan ugyanis nem folytatódott a szélessávú internetelérés árszintjének mérséklődése. 2019-ben az átlagár 46,13 dollár volt, idén viszont ez 48,85-re ugrott. Ez pedig nem is annyira szerény, 5,9 százalékos éves növekedésnek felel meg. Lehetséges magyarázatként kézenfekvő a koronavírus okozta rendkívüli helyzetet felhozni, de egyelőre nehéz konkrét összefüggéseket kimutatni a két történés között.

Közösség & HR

Senki nem érti és senkinek nem kell, mégis öntik bele a pénzt – mi az?

A válasz természetesen a generatív mesterséges intelligencia, amire a Gartner szerint idén közel 650 milliárd dollárt költ a világ.
 
Körképünkben áttekintjük, hogy szűkebb és bővebb környezetünkben mit sikerült elérni a digitális gazdaság és életvitel felé vezető úton. Spolier: nem állunk olyan rosszul, mint gondolná, és nem állunk olyan jól, mint szeretné.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.