A Cable.co.uk frissen közzétett tanulmányában 557 millió sebességtesztet dolgoztak fel világszerte, hogy összesen 221 országban és más területi egységen meghatározzák a rájuk jellemző átlagos szélessávú hálózati sebességeket. A kutatás adatait az M-Lab nevű open source projekt keretei között gyűjtötték össze civil szervezetek, oktatási intézmények és piaci vállalkozások – köztük például a Google – segítségével. (A brit ár-összehasonlító oldal elemzéseiről mi is rendszeresen beszámolunk, legutóbb néhány hete idéztük a járványügyi korlátozások hatásairól szóló anyagukat.)
Az idei riport legelső szembetűnő megállapítása, hogy a szakadék még tovább szélesedett a legmagasabb és a legalacsonyabb átlagos letöltési sebességet biztosító régiók között. Míg a tavalyi elemzésben a lista legelső és legutolsó öt helyezettje között 125-szörös különbséget állaptottak meg, a differencia ezúttal a már 276-szorosára növekedett. Ezen belül is a Liechtenstein neve mellett szereplő 229,98 Mbps sebesség 394-szor nagyobb a Dél-Szudáni 0, 58 Mbps-nál. Ez azt jelenti, hogy egy 5 GB-os HD mozifilm letöltése az egyik helyen kevesebb mint három percet vesz igénybe, míg a másikon elvileg 19 és fél órát.
Magyarország ezúttal a 10. helyen
A legjobban teljesítő 50 ország közül 32 található Európában, míg a lista alját elfoglaló 50 országból ugyancsak 32 a szubszaharai és észak-afrikai régióban fekszik, ami még látványosabb képet fest a regionális egyenlőtlenségekről. Összességében 109 országban nem sikerül mág elérni a 10 Mbps vagy annál magasabb átlagos letöltési sebességet, amit a mai felhasználási feltételek és követelmények mellett egy méretesebb család vagy kisvállalkozás szükségleteihez való minimumnak szoktak meghatározni.
A Közép-Európához sorolt 16 ország mindegyike a felső házban foglal helyet, közülük pedig éppen Magyarország az egyetlen, amely a teljes lista top10-es mezőnyébe is bekerült. A közép-európai átlagos letöltési sebesség egyébként a Cable.co.uk tanulmánya alapján 39,08 Mbps lenne; ehhez az első háromban Magyarország 99,74 Mbps, Szlovákia 72,26 Mbps, Szlovénia pedig 65,46 Mbps értékkel járul hozzá. A balti országok is mind top50-esek, közöttük a digitális társadalom fejlesztésében globálisan is élen járó Észtország vezet 70,90 Mbps-mal.
A magyarországi eredményt még értékesebbé teszi, hogy a 105,32 Mbps-ot jegyző Hongkong mellett ezúttal mi vagyunk a másik ország, amely a regionális felosztásban nem nyugat-európai államként került be az első 10 helyezett közé. Ez annál nagyobb dolog, hogy a lista legelején olyan léptékű államok vagy területek követik Liechtensteint, mint Jersey, Andorra vagy Gibraltár. A fentieket ugyanakkor összefüggésbe helyezik a Cable.co.uk más összehasonlításai, mint mondjuk a szélessávú előfizetések átlagos vagy legolcsóbban elérhető díjai, amelyeket tekintve Magyarországot a hasonlóan előkelő 26. helyre sorolják – igaz, itt egy évvel korábban még a 18. helyen álltunk.
Adatok és további részletek a Worldwide broadband speed league 2020 oldalán.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak