Átfogó elemzés jelent meg arról, hogy miként teljesítettek világszerte a helyi egészségügyi korlátozások idején az internetes hálózatok. Összességében a szolgáltatók jól vizsgáztak, és a legtöbb helyen csak enyhe lassulást tapasztalhattak a felhasználók.

Korábban már mi is beszámoltunk róla, hogy például Európában és Észak-Amerikában egészen jól bírták a hálózatok a koronavírus miatt a normális ügymenettől teljesen eltérő terhelést. A szolgáltatók itthon is büszkén hangoztatták tisztes helytállásukat, ugyanakkor az a biztos, ha nem csak a vállalati közlemények, hanem a tényadatok is hasonló tendenciát mutatnak.

Megmérték a világot

A Cable.co.uk munkatársai most egy igen átfogó elemzéssel jelentkeztek azzal kapcsolatban, hogy teljesítettek a szélessávú kapcsolatok a világ különböző, korlátozásokkal érintett régióiban. A szakemberek több mint 364 millió letöltési sebességtesztből dolgoztak, melyeket összesen 114 országban végeztek el. A fő kérdés az volt, hogy a tömeges távmunka és otthoni tanulás jelentette stresszteszt milyen hatással volt az átlagos letöltési sebességre.

Mindent egybevetve első látásra nem is tűnik rossznak a számítások végén kialakult 6,3 százalékos visszaesés. Ez természetesen csak a nagy átlagot jelenti, régiók és országok szintjén komoly különbségek voltak. A legrosszabbul Közép-Amerika (-26%), Észak-Afrika (-17,8%), a Közel-Keleti térséget nem tartalmazó ázsiai régó (-16,3%) illetve Dél-Amerika (-16,1%) járt. A vizsgált 13 régióból mindössze kettő olyan volt, ahol az év eleji "békeidőkhöz" képest még kicsit nőni is tudott a letöltési sebesség. A Karib-térségben 3,5, a Baltikumban pedig 0,4 százaléknyival sikerült megfejelni a teljesítményt.

Országos szinten a legrosszabbul a járvány kiindulópontja, Kína járt, mivel itt majdnem 51 százalékkal romlottak a netezési körülmények. Panamában közel ilyen rossz volt a helyzet (-49%), mint ahogy Madagaszkár, Chile és Peru lakossága sem tudott hatalmas sebességgel hasítani ezekben a nehéz hónapokban (mindhárom országban nagyjából 36-37 százalékos lassulást mértek).

Európai viszonyok

Ami kontinensünket illeti, meglehetősen jó eredmények születtek. Nyugat-Európa például a legjobban teljesítő térségek közé tudott kerülni a maga átlag szűk 4,7 százalékos lassulásával. Ezen a térségen belül is akadtak azért lényeges eltérések. A 15 ide sorolt országból 12-nél mértek romlást. Utóbbiak közül kiemelkedik Finnország, ahol majdnem negyedével csökkent a szélessávú internet átlagos letöltési tempója. Hollandiában 13, Ausztriában és Olaszországban pedig bő 10 százalékos volt a "fékezési tempó".

Magyarországot az elemzés a Kelet-Európának nevezett régióba sorolja, ahol a szokásosnál is hektikusabban alakult a járványügyi helyzet. Miközben a térségben összességében szinte változatlan maradt a sebesség (-1,2%), Bosznia-Hercegovinában több mint 45 százalékot gyorsult a net, de Moldova 25,5 százaléka is megsüvegelendő. Ehhez képest kicsit kellemetlen, hogy a spektrum másik odalán épp minket említ a jelentés. Itthon szűk 13,3 százalékos romlást tapasztaltak a mérések alapján. Az igazsághoz azonban az is hozzátartozik, hogy a hazai szélessávú szolgáltatás általános minősége európai viszonylatban is kiemelkedő, így még a most tapasztalt visszaesés mellett sem nagyon akadt gyorsabb netet biztosító ország a kontinensen.

Közösség & HR

Április elsejétől jelentősen drágult a Power BI

A felhasználókat nem érte váratlanul az emelés: a Microsoft már tavaly novemberben bejelentette a lépést és az új árakat.
 
Körképünkben áttekintjük, hogy szűkebb és bővebb környezetünkben mit sikerült elérni a digitális gazdaság és életvitel felé vezető úton. Spolier: nem állunk olyan rosszul, mint gondolná, és nem állunk olyan jól, mint szeretné.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.