Az Akhan Semiconductor már dolgozik a gyémántbevonatú kijelző. Sokkal keményebb lesz, mint a Gorilla Glass.

Némileg megnyugtató, hogy olyan vállalatok is gyártanak okostelefonokhoz létfontosságú alkatrészeket, melyek közel 170 éve ugyanazzal foglalkoznak. Ilyen az 1851-ben alapított Corning üveggyártó cég, amely alapítása óta ugyanazt csinálja: különböző célokra gyárt üvegeket. Újabban persze LCD kijelzőkhöz és mobilokhoz – szinte az össze csúcsmobil kijelzője az általa fejlesztett Gorilla Glass-ra épül.

Most azonban úgy tűnik, egy mindössze négy éve alapított vállalat jobbat tud: az Akhan Semiconductor, amely az alapító-vezérigazgatójáról, Adam Khanról kapta a nevét, még a Gorilla Glass-nál is ütés- és karcállóbb üveggel állt elő.

Szintetikus nanokristályos gyémántot használnak

Az Akhan Semiconductor elsősorban a nanokristályos (szintetikus) gyémánt félvezetőgyártásban történő hasznosításával foglalkozik, azaz a különlegesen törésálló üveg, az Miraj NCD Diamond Glass kutatásaik egyfajta melléktermékének is tekinthető.

Az üveg törésállósága négyszer, karcállósága hétszer jobb, mint a Gorilla Glass legújabb generációjáé. Ráadásul állítólag olcsóbb lesz, mint a korábban az extrém felhasználási körülmények között is jól használható zafír-alapú kijelzők.

Néhány éve még a zafír volt a csúcsok csúcs. Az Apple kacérkodott is azzal, hogy az iPhone-jainak kijelzőjéhez a GT Advanced Technologies zafíralapú üvegét használja, ám a gyártó nem tudta vállalni azt a mennyiséget, amire az Apple-nek szüksége volt. Így ez a technológia a kisebb szériában gyártott speciális célú eszközök kiváltsága maradt. Persze ettől még keresik a zafír alkalmazási lehetőségeit a tömeggyártásban, például a Corning is dolgozik egy üveg-zafír kompozit üvegen.

A kijelzőüveget nem úgy kell elképzelni, mint egy lapra csiszolt gyémántot. Maga a gyémántréteg ugyanis nagyon vékony: 800-szor vékonyabb, mint a Gorilla Glass. Az Akhan szerint ezzel azt is sikerült elérniük, hogy csökkentsék a törés valószínűségét. A gyémánt ugyanis hiába a legkeményebb anyag, törékeny, de ilyen vékony kivitelben viszont már rugalmas. A fejlesztő cég állítása szerint akár 45 fokban is meghajlítható.

A Miraj NCD Diamond Glass oldalnézetből erős nagyítással

Még egy fontos problémát meg kellett oldani: a fénytörést. A zafírnak és a gyémántnak is nagy a törésmutatója, ami egy kijelző esetében meglehetősen hátrányos. A vállalat szerint azonban hangolással sikerült ezt is a megfelelő szintre csökkenteni.

Ugyanakkor van egy nagyon jó tulajdonsága is az anyagnak: a jó hővezető tulajdonságai, miáltal egyfajta hűtőként is funkcionálhat a készülékeken.

Gyártót keresnek

A dolgot azonban nem úgy kell elképzelni, hogy a jövőben hártyavékony gyémátkijelzőkkel kerülnek forgalomba. A hordozó alapvetően továbbra is üveg lesz, amire speciális eljárással viszik fel a gyémántréteget. Ettől viszont olcsóbb, mint a zafír-alapú kijelzők.

Az Akhan szerint egy éven belül akár ki is jöhet a termék piacképes változata, de nem ők akarják gyártani. Egyelőre olyan gyártópartnereket keres, akik hajlandók licencelni a technológiát. Az ExtremeTech akár azt is elképzelhetőnek tartja, hogy a Corning lecsap a lehetőségre, és bevállalja a gyártást.

Mobilitás

A bitcoin lesz Oklahoma olaja

A szövetségi állam kormányzója aláírta azt a törvényt, amely garantálja többek között az oklahomaiak kriptobányászathoz való jogát.
 
Az Európai Unió kibervédelmi direktívájának való megfelelés nem annyira bonyolult feladat, mint amilyennek elsőre látszik.

a melléklet támogatója a Balasys IT Zrt.

Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.