A big tech vállalatok általában rekord bevételekkel és profittal zárták a legutóbbi negyedévet, a befektetők azonban a legkisebb botlásokat sem díjazták, és a jövőbeni kilátások miatt aggódnak.

Csütörtökre az Amazon vagy a Microsoft negyedéves eredményei mellé megérkeztek a többi nehézsúlyú techvállalat jelentései, amelyekre összességében az S&P 500 és a Nasdaq index is 1 százalék körüli visszaeséssel reagált, az elemzők pedig a pénteki kereskedésre is visszafogottabb forgalmat jeleztek. Bár a Wall Street-i felfordulás a koronavírusos esetek szaporodása vagy az amerikai kormányzati mentőcsomag bizonytalanságai miatt az S&P 500 a hét eleje óta már 3 százalékkal gyengült, a kommemtárok kiemelik, hogy ez a csökkenés még jelenősebb lenne a FAANG (Facebook, Apple, Amazon, Netflix, Alphabet) vállalatok részvényei nélkül, velük együtt pedig az index még így is 2 százalékkal erősebb, mint az év legelején volt.

Mindez azt is jelenti, hogy a piac egyre inkább függ a másokhoz képest túlteljesítő és méretüknél fogva is jeletős súllyal bíró technológiai óriásoktól. Az Apple, a Microsoft, az Amazon, az Alphabet (Google) és a Facebook együttesen már februárban is a teljes S&P 500 értékének majdnem ötödét adta, és amíg a legutóbbi negyedévet tekintve az itt szereplő nagyvállalatok összes bevétele a Refinitiv becslése szerint 13 százalékkal csökkenhet éves összehasonlításban, addig az intézményi brókerek becslési rendszere (IBES) adataira épülő számítások alapján az index technológiai cégei 4,5 százalékkal növelték forgalmukat ugyanebben az időszakban.

A befektetők már most 2021 miatt aggódnak

A nagy amerikai techvállalatokról általában elmondható, hogy a járvány közepette is erős negyedéveket zártak, és az idén szinte kivétel nélkül jobb teljesítményt nyújtanak kisebb versenytársaiknál, ahogy az új körülmények közepette meglódultak az online vásárlások, a videós streaming szolgáltatások, a felhő alapú előfizetések és más digitális technológiák. Az Alphabet (Google) és a Facebook a hirdetési bevételek látványos növekedéséről is beszámolhatott, a Microsoft cloud üzlete stabilan menetel, az Amazon pedig nem csak rekord nyereséget jelentett, de bevételi előrejelzéseit is felfelé módosította a küszöbön álló ünnepi bevásárlási időszakra nézve.

Hogy a befektetők mégsem hemperegnek a hátukon örömükben, az egyrészt a hosszú ideje tartó, általános bizonytalanságnak köszönhető, másrészt a nagyvállalatok 2021-es prognózisai is óvatosságra intik őket. Így lehetséges, hogy a Facebook, az Amazon vagy a Microsoft papírjai annak ellenére is gyengültek, hogy a legutóbbi negyedév nem hagyott maga után sok kívánnivalót, egyedül a Google-franchise bizonyította egyedülálló erejét. Az Alphabet részvényei ugyanis tulajdonképpen egyedüliként 7 százalékot erősödtek, a piaci vélekedés szerint pedig a hirdetési pénzek a marketing alapú üzletek gyengélkedése és a hirdetők legújabb kori megfontoltsága ellenére is utat találnak majd a keresőóriáshoz.

Az Apple, bár bevétele és profitja is felülmúlta az előrejelzéseket, egyből 5 százalékot veszített rajta, hogy az új iPhone-ok késői rajtjával a készülékeladások gyengébben sikerültek az elemzők várakozásainál, ami egy mozdulattal 100 milliárd dollárt borotvált le a társaság értékeléséből. A Twitter a maga részéről az elvártnál kevesebb új felhasználót szerzett, ami a cég részvényeinek 17 százalékos zuhanását hozta magával, ráadásul a társaság arra figyelmeztetett, hogy az elnökválasztási kampány hajrája kedvezőtlen hatással lesz a hirdetési forgalmára nézve. Ha a pénteki kereskedés végére nem kapaszkodik vissza valamelyest az árfolyam, akkor ez lesz a közösségi hálózat legkomolyabb megbicsaklása március óta, amikor a koronavírus-pánik nyomán a befektetők többsége amúgy is szabadulni próbált a nem ritkán túlértékelt papíroktól.

A beszámolók összességében megállapítják, hogy a big tech egyelőre nagyon rugalmasan veszi a járvány és a kedvezőtlen politikai-gazdasági helyzet kihívásait, és az online üzletek eddigi, várakozásokat meghaladó eredményei úgy is kedvezők, hogy működésüket egyre behatóbban vizsgálják világszerte. A digitális üzlet csúcsaként kezelt Alphabet, Amazon, Apple és Facebook négyese például 227 milliárd dolláros együttes forgalmat mutatott fel a legutóbbi negyedévben, ami a tavaly ilyenkor közölt számoknál 18 százalékkal, de még a piaci várakozásoknál is nagyjából 4 százalékkal magasabb volt. 39 milliárd dolláros összes profitjuk ehhez képest 31 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi szintet, ami minden tekintetben szárnyalásnak nevezhető a csökkenő S&P 500-as mutatókhoz képest.

Piaci hírek

Van az a pénz... Kivették a kínai App Store-ból a WhatsAppot és Threadset

Peking szerint a Meta két mobil appja nemzetbiztonsági aggályokat vet fel.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.