A vállalat újabb erős negyedévet zárt, bár a befektetőket ezzel sem sikerült lenyűgöznie.

A Microsoft a szeptember 30-án leárt, első 2021-es pénzügyi negyedévében 12 százalékos éves növekedéssel 37,2 milliárd dolláros bevételt termelt, amihez a korábbinál 25 százalékkal magasabb, 15,9 milliárdos működési eredmény és a 2020-as első negyedévet 30 százalékkal meghaladó, 13,9 milliárd dolláros nettó profit társult.

A társaság összes forgalmából ezúttal már 15,2 milliárdot hozott a "commercial cloud" néven hivatkozott portfólió, amelyhez az Azure, az Office 365 és más, üzleti fókuszó felhős szolgáltatásokat sorolják. Ezek az üzletek az előző negyedévben nőtték túl a klienstermékek vagy az üzleti szoftverek teljesítményét, most pedig még nagyobb arányban járultak hozzá a vállalat eredményeihez.

A világjárvány a legtöbb esetben hozzájárult a cloud üzletek fejlődéséhez, így a Microsoft mellett az Amazon, az Alphabet (Google) és más cégek felhős részlegeinek is komoly lökést adott. A Microsoft esetében ugyancsak a járvány nyomán kialakult körülmények hatására ugyancsak meglódultak a személyi számítógépekre szánt Windows renszerek értékesítése, ez pedig az Xbox konzolokkal és a hozzájuk kapcsolódó szolgáltatásokkal együtt az optimista elemzői várakozásoknál is 30 százalékkal több eladást generált a More Personal Computing (Windows, Surface, Xbox, kereső) szegmensben.

A nemrég lezárt negyedév egy másik látványos eredménye, hogy a Teams üzenetküldő és kollaborációs szoftvernek már 115 millió napi szinten aktív felhasználója volt, szemben például az áprilisban jegyzett 75 millióval. A Microsoft pénzügyi vezetője összességében egészségesnek értékelte a július és szeptember közötti három hónapot, amelyet továbbra is meghatározott a távoli szolgáltatásokra épülő növekedés.

Unalmasan nagyszerű kilátások

A vállalat zászlóshajója, az Azure cloud computing platform 48 százalékos éves növekedésével nem csak az előző negyedévet fejelte meg egy százalékponttal, de 4-5 százalékponttal a piaci előrejelzéseket is túlteljesítette. Ez a Microsoft szerint az időközben megkötött, nagy értékű és hosszú távra szóló üzleteknek volt köszönhető, amelyeket egyre gyakrabban sikerül nyélbe ütniük.

Ez azért különösen fontos, mert a commercial cloud alá sorolt termékek profitrátája már 71 százalék körül jár, szemben a tavaly ilyenkor jegyzett 66 százalékkal, vagyis ezen a területen a gyors növekedés érdemben is felfelé tolja a teljes vállalat nyereségességét. A Microsoft ezen belül is a Dynamics 365-öt, a Salesforce.com közvetlen versenytársát emelte ki, amelynek 38 százalékos első negyedéves bővülése állítólag a MS saját várakozásait is felülmúlta.

A commercial cloud értékesítések továbbra is 93 százalékban az előfizetéses modellre épülnek, az ezekből fakadó kötelezettségek – a már előre lekötött szolgáltatások ls kapacitások – pedig 107 milliárd dolláron állnak, szemben az egy évvel korábbi 86 milliárddal.

A befektetőket a stabil negyedév ezúttal sem hatotta meg: a Microsoft papírjai a tőzsdezárás utáni kereskedésben 1,8 százalékot gyengültek, hogy aztán nap közben ismét 1,5 százalékot erősödjenek. Sok elemző viszpnt éppen arról értekezik, hogy a MS-részvények egyértelműen alulértékeltek, figyelembe véve a vállalat minimum évtizedes távlatra előremutató állóképességét, kivételesen stabil mérlegeredményeit és azt a tényt, hogy a cég nyereségessége a lassuló bevételnövekedés mellett is látványosan alakul.

Piaci hírek

El az útból! Érkezik az OpenAI legújabb üdvöskéje

Ha van is fék az MI-vonaton, azt senki nem akarja használni. A ChatGPT fejlesztője az emberi szintű problémamegoldásra képes o3 modell beharangozásával zárta az évet.
 
Hirdetés

Felhőbe vezető út hazai szakértelemmel

Robusztus műszaki háttér, korszerű technológia és a felhasználóbarát kezelhetőség. A Flex Cloudhoz nem kell nagy IT-csapat, csak egy elhatározás és pár kattintás.

A szoftveresen definiált WAN hálózatok kiépítése jóval komplexebb feladat egy hagyományos hálózati fejlesztésnél.

a melléklet támogatója a Yettel

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.