Érdekes fordulatot vett a tulajdonosváltások szempontjából amúgy sem unalmas McAfee története. A cég ugyanis alig öt hónappal azt követően, hogy (10 év szünet után ismét) tőzsdére lépett, máris jelentős szerkezetátalakításon esik át: a Palo Altóban székelő Symphony Technology Group teljes egészében átveszi a biztonsági cég vállalati portfólióját.
Innentől a lakosságra koncentrálnak
Bár a McAfee története kezdetétől erős beágyazottsággal bír a fogyasztói szegmensben, a vállalatnak nem lebecsülendő részét képezte az üzleti szektornak kínált termékkör. A most bejelentett ügyletet kommentálva a McAfee azt közölte, hogy a Fortune 100-as lista tagjai közül 86-ot tudhat ügyfelei között, a divízió nettó bevétele pedig elérte az 1,3 milliárd dollárt a 2020-as üzleti évben. (Utóbbi az összvállalati forgalom több mint 46 százalékát jelentette.)
Ugyan a lakossági felhasználású vírusirtók és VPN-megoldások szélesebb körben ismertebbek, a McAfee az elmúlt években több kifejezetten vállalati célú szolgáltatást és terméket is elindított. Például idén startolt egy vállalati hálózatokat, végpontokat és cloudos kiterjesztéseket egyaránt monitorozó XDR-eszköz, tavaly pedig egy cloudos biztonsági információ- és eseménykezelő (Security Information and Event Management - SIEM) rendszerrel bővült a paletta.
A 4 milliárd dollárnyi készpénzt megmozgató tranzakció vevői oldalán a már említett magántőketársaságot találjuk. A Symphony Technology Group a tervek szerint 2021 végén szeretné hivatalosan is lezárni a tranzakciót, a frissen megszerzett üzleti egységet pedig "az elkövetkező hónapokban" nekiállnak átbrandelni.
A vásárló egyébként már rutinosnak mondható a biztonsági szegmensben történő akvizíciókban, hiszen tavaly egy 2 milliárd dolláros megállapodás keretében került a Delltől a társasághoz az RSA.
Biztonságos magántőke
A mostani hír csak tovább erősíti azt a trendet az információbiztonsági piacon, miszerint egyre több gyártó, szállító kerül különböző magántőketársaságok birtokába. Az egyik legnagyobb étvágyú szereplő a Thoma Bravo (amely egyébként 2017-ben kisebbségi tulajdonrészt szerzett a McAfee-ben is). A kifejezetten a technológiai piacra koncentráló vállalat az elmúlt években sorra kebelezte be egyik céget a másik után. Tavaly márciusban számoltunk be például arról, hogy lezárult a Sophos felvásárlása. A brit kiberbiztonsági vállalatért 3,9 milliárd dollárt ajánlott a Thoma Bravo, amelynek így már 35 céget, azon belül 11 biztonsági céget tartalmaz a technológiai portfóliója.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak