Egy új fejlesztéssel a Google térképszolgáltatására építve, MI-alapon válik lehetségessé a közlekedési jelzések folyamatos ellenőrzése.
Hirdetés
 

Jó fél évvel ezelőtt számoltunk be például a pittsburgh-i RoadBotics által fejlesztett technológiáról, amely alkalmas rá, hogy azonosítsa és katalogizálja az útburkolat repedéseit vagy hiányosságait, ezzel kapcsolatban pedig egy olyan interfészen keresztül értesítse az illetékes hatóságokat, amely lehetővé teszi a hibákról készült felvételek részetes nagyítását is. Ehhez mindössze arra van szükség, hogy az önkormányzatok kamerával rendelkező okostelefonokat szereljenek az utakat ettől függetlenül is folyamatosan járó közlekedési eszközökre, mondjuk a kukásautókra.

A RoadBotics szerint az úthálózat vizsgálata a rómaiak óta ugyanúgy működik, csak az útfelügyelők ma már szekéren, hanem autónban ülve jegyzetelnek. Az új, lényegében automatizált megoldással azonban a nagy felbontású képek egyből mennek a felhőbe, ahol mesterséges intelligenciára épülő képfeldolgozással elkészítik és kiértékelik a megfelelő modelleket. Ezzel nagyjából 3 méteres útszakaszokat lehet a távolból vizsgálni, és a rendszeresen begyűjtött képek arra is lehetőséget adnak, hogy a felvételek automatizált összehasonlításával meghatározzák az állapotromlás ütemét.

Szinte ingyen van, és magától dolgozik

A Royal Melbourne Institute of Technology (RMIT) kutatói nemrég egy olyan program koncepciómodelljét készítették el, amely a közúti táblákat monitorozná a fentiekhez hasonló módon. A rendszer a Google térképszolgáltatásának felvételeit használva állapítja meg, hogy a jelzések közül melyik szorul cserére vagy javításra, egyelőre a stop- és elsőbbségadás táblákon betanított modellel. Ez a későbbiekben természetesen továbbfejleszthető a lokális hatóságok és közlekedési felügyeletek által meghatározott bármilyen hasonló információ feldolgozásához.

Az RMIT szerint az önkormányzatoknak (elvileg) nagy csomó pénzébe és idejébe kerül a táblák folyamatos ellenőrzése, ide értve a forgalmat szabályozó infrastruktúra elemeinek hely alapú rögzítését, ami egyébként a munkát végző embereket is szükségtelen kockázatoknak teszi ki. Az intézet kutatói szerint az új megoldás olyan olcsó és nyílt forrású eszközök alkalmazásával oldja meg ezt a problémát, amelyek felhasználásával egy teljesen automatizált rendszer építhető fel a feladatok elvégzésére – ráadásul az MI a hagyományos módszereknél hatékonyabban dolgozik.

Ez azt jeleti, hogy már a mostani próbaüzem során is 96 százalékos pontossággal azonosította a táblákat, és 98 százalékban határozta meg eredményesen az egyes táblák fajtáját. Fontos ismét megjegyezni, hogy a modell minderzt kétdimenziós Google Maps felvételek alapján teljesíti, mint ahogy az a fenti képen is látható. A kutatók ehhez azt is hozzátezsik, hogy a jelzőtáblákhoz rendelt GPS lokációs adatok az esetek jelentős részében legalább 10 métereseltérést mutattak a valódi helyzethez képest, ami ebben a műfajban értelemszerűen túl soknak számít.

Cloud & big data

A spórolás miatt potyoghattak le az égből az Amazon drónjai

Egy decemberi incidens kapcsán a Bloomberg a kereskedelmi óriásra nézve kellemetlen értesülésekkel jelentkezett. A vállalat hevesen tagad.
 
Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.