Ahogy a mesterséges intelligenciát egyre több helyen tervezik beépíteni az alapvető munkafolyamatokba, a fenntartások is szaporodnak az ilyen megvalósíthatóságával vagy hasznosságával kapcsolatban, nem beszélve a munkahelyek megszűnésével kapcsolatos félelmekről. Egy néhány hónappal ezelőtt közölt tanulmány azonban arra is rávilágít, hogy a bizalmatlanság ugyan nem alaptalan az MI-vel szemben, de lehet, hogy rossz okokból vagyunk vele bizalmatlanok, miközben hajlamosak vagyunk a mesterséges intelligenciára hagyatkozni olyan feladatoknál, amelyeket az nálunk nagyobb valószínűséggel képes elrontani.
A The Wall Street Journal Executive Insights podcastjában a Boston Consulting Group egyik vezetője és senior partnere beszélt arról a kísérletről, amelyben azt vizsgálták, hogy az emberek miként tudnak értékeket létrehozni vagy tönkretenni a generatív MI segítségével. A vezető egyetemek segítségével kidolgozott kísérletben a tanácsadó cége saját alkalmazottai vettek részt, melynek során módosított adatokkal, de egy valódi ügyfél valódi problémáival kellett reális munkát végezniük. A "kreatív termékinnovációs feladatokban" egyeseknek az OpenAI GPT-4 eszköze volt a segítségükre, míg másoknak anélkül kellett elintézniük a dolgokat.
Ész nélkül ez sem fog működni
Mint kiderült, a mesterséges intelligenciát használók közül tízből kilenc munkatársnak javult a teljesítménye az ötletelést és tartalomkészítést is magukban foglaló feladatok során, a GPT-4 nélkül dolgozókhoz képest pedig 40 százalékkal teljesítettek jobban. Jellemzően azonban akkor tapasztalták a felfutást, amikor nem próbálták megváltoztatni vagy javítani a mesterséges intelligencia kimeneteit, vagyis elfogadták a GPT-4 javaslatait. Ennek kapcsán viszont az is nyilvánvalóvá vált, hogy az embereket még akkor is hajlamosak elfogadni az MI félrevezető eredményeit, ha előzetesen tájékoztatták őket ennek lehetőségéről.
A tanulmány alapján az általános teljesítményjavulás mellett a mesterséges intelligenciát használók 23 százalékkal gyengébben szerepeltek a problémamegoldásban, a kimenetek alacsony változatossága pedig akár 41 százalékkal csökkentette az adott csoportok gondolkodásának sokszínűségét. Erről szólva a WSJ beszélgetésében is elhnangzott az az egyre többet emlegetett okosság, hogy az embereket nem az MI fogja leváltani, hanem a mesterséges intelligenciát használó többi ember – vagyis a sikeresség a munkafolyamatok újragondolásán és a technológiával való együttműködés megfelelő kialakításán múlik majd.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak