Vezető egyetemek által kidolgozott módszertan szerint vizsgálták meg, hogy valódi munkakörnyezetben mennyire hatékony a generatív mesterséges intelligencia.

Ahogy a mesterséges intelligenciát egyre több helyen tervezik beépíteni az alapvető munkafolyamatokba, a fenntartások is szaporodnak az ilyen megvalósíthatóságával vagy hasznosságával kapcsolatban, nem beszélve a munkahelyek megszűnésével kapcsolatos félelmekről. Egy néhány hónappal ezelőtt közölt tanulmány azonban arra is rávilágít, hogy a bizalmatlanság ugyan nem alaptalan az MI-vel szemben, de lehet, hogy rossz okokból vagyunk vele bizalmatlanok, miközben hajlamosak vagyunk a mesterséges intelligenciára hagyatkozni olyan feladatoknál, amelyeket az nálunk nagyobb valószínűséggel képes elrontani.

A The Wall Street Journal Executive Insights podcastjában a Boston Consulting Group egyik vezetője és senior partnere beszélt arról a kísérletről, amelyben azt vizsgálták, hogy az emberek miként tudnak értékeket létrehozni vagy tönkretenni a generatív MI segítségével. A vezető egyetemek segítségével kidolgozott kísérletben a tanácsadó cége saját alkalmazottai vettek részt, melynek során módosított adatokkal, de egy valódi ügyfél valódi problémáival kellett reális munkát végezniük. A "kreatív termékinnovációs feladatokban" egyeseknek az OpenAI GPT-4 eszköze volt a segítségükre, míg másoknak anélkül kellett elintézniük a dolgokat.

Ész nélkül ez sem fog működni

Mint kiderült, a mesterséges intelligenciát használók közül tízből kilenc munkatársnak javult a teljesítménye az ötletelést és tartalomkészítést is magukban foglaló feladatok során, a GPT-4 nélkül dolgozókhoz képest pedig 40 százalékkal teljesítettek jobban. Jellemzően azonban akkor tapasztalták a felfutást, amikor nem próbálták megváltoztatni vagy javítani a mesterséges intelligencia kimeneteit, vagyis elfogadták a GPT-4 javaslatait. Ennek kapcsán viszont az is nyilvánvalóvá vált, hogy az embereket még akkor is hajlamosak elfogadni az MI félrevezető eredményeit, ha előzetesen tájékoztatták őket ennek lehetőségéről.

A tanulmány alapján az általános teljesítményjavulás mellett a mesterséges intelligenciát használók 23 százalékkal gyengébben szerepeltek a problémamegoldásban, a kimenetek alacsony változatossága pedig akár 41 százalékkal csökkentette az adott csoportok gondolkodásának sokszínűségét. Erről szólva a WSJ beszélgetésében is elhnangzott az az egyre többet emlegetett okosság, hogy az embereket nem az MI fogja leváltani, hanem a mesterséges intelligenciát használó többi ember – vagyis a sikeresség a munkafolyamatok újragondolásán és a technológiával való együttműködés megfelelő kialakításán múlik majd.

Részletek a WSJ oldalán »

Közösség & HR

Fenyegetéssel sem lehet visszakényszeríteni az embereket az irodába

Hiába adták ki a nagy technológiai cégek, hogy vége a távmunkás lazaságnak, mert rombolja a működési hatékonyságot, az alkalmazottak ellenállnak – akár áldozatok árán is.
 
Hirdetés

A VR szemüveg nem csak a szórakoztatóipart forradalmasítja

A virtuális valóság világa folyamatosan fejlődik. Az új technológiák és a fejlesztések segítségével a felhasználók eddig soha nem tapasztalt módon merülhetnek el a digitális élményekben. Ebben a cikkben bemutatjuk a VR szemüvegek típusait, és azt is végigvesszük, hogy milyen áttöréseket hozott a virtuális valóság az élet különböző területein.

Bejelentési kötelezettségük elmulasztása, és a szabályoknak való sorozatos meg nem felelés komoly pénzbírságot vonhat maga után.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.