Bár a generatív mesterséges intelligencia társadalmi szintű hatásai még mindig bizonytalanok, az biztos, hogy a technológia nem önállóan, hanem a döntéshozók hathatós közreműködésével szünteti meg a munkahelyeket. A PwC huszonhetedik Global CEO Survey felmérése szerint az MI-vel elérhető hatékonyságnövelés legalábbis részben az alkalmazottak létszámának csökkentésén keresztül valósítható meg. A kutatásban részt vevő vezérigazgatók egynegyede már 2024-ben is legalább 5 százalékos leépítést jósol vállalatánál a generatív MI-eszközök alkalmazása miatt, más szóval elbocsátásokat tervez, mert úgy gondolja, hogy a mesterséges intelligencia olcsóbban végzi majd el ugyanazokat a feladatokat.
A PwC közleménye azért arra is kitér, hogy a lelkes karcsúsítást valamelyest ellensúlyozza a más területeken zajló munkaerő-felvétel, ahogy egyre jobban kikristályosodnak a növekedési és bevételi lehetőségek: a technológiai vezérigazgatóknak például 14 százaléka számít idén a generatív MI-vel összefüggő létszámcsökkentésre, 56 százalékuk ugyanakkor 2024-re is új dolgozók felvételét tervezi. Ez a ráta azonban majdnem 20 százalékponttal magasabb, mint a globális átlag, a média- és szórakoztatóipari cégvezetőknek pedig közel harmada számol a mesterséges intelligenciához kapcsolódó elbocsátásokkal, megelőzve a biztosítási, banki és telekommunikációs szektorban mért, ugyancsak átlag feletti arányokat.
Pici árakért irány a mesterséges intelligencia
A dolog annál érdekesebb, mert a generatív mesterséges intelligencia a jelenlegi formájában gyakran végez alacsony minőségű, netán kifejezetten káros vagy jogi szempontból véleményes munkát. Annak ellenére tehát, hogy megbízhatónak a legnagyobb jóindulattal sem neveztehtő, a CEO-k menetrend szerint ráharapnak az üzletágukban megjelenő "felforgató" technológiára. Emellett úgy fest, hogy sokan figyemen kívül hagyják a saját magukra is vonatkozó intő példákat, mint amilyen mondjuk a Sports Illustrated tavaly novemberi botránya volt a hamis szerzői profilok alatt közzétett, MI-vel létrehozott cikkekkel – és ami nem sokkal később a lapot kiadó Arena Group vezérigazgatójának menesztéséhez vezetett.
Egyelőre a kelleténél talán nagyobb közöny övezi a mesterséges intelligencia várható hatásait, bár lassan a velük kapcsolatos figyelmeztetések is szaporodnak. Néhány napja a Nemzetközi Valutaalap vezetője szólította fel a döntéshozókat, hogy próbálják meg elejét venni az MI-alkalmazásokból eredő aránytalanságoknak és társadalmi feszültségeknek, teremtsék meg a szükséges szociális védőhálót, és indítsanak megfelelő programokat a technológiai változásnak kiszolgáltatott munkavállalók átképzésére. A változás ettől természetesen nem lesz lassabb: legújabban a Google hirdetési részlegénél köszönnek el több száz embertől, hogy helyettük inkább algoritmusokra bízzák a legfontosabb partnerek támogatását.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak