Az új megközelítés megoldaná a több robotból álló rendszerek navigálásának olyan problémáit, mint amilyen a robotok ütközése, az ismeretlen környezethez való alkalmazkodás vagy az energiahatékonyság.

A szingapúri Nanyang Műszaki Egyetemen (NTU) már évek óta kísérleteznek a madagaszkári bütykös csótányok egy központi számítógépen keresztül történő, távoli irányításával. Ahogy korábban írtuk, az állatok a rájuk applikált "hátizsákokon", illetve az érzékszerveikre csatlakozó elektródákon keresztül kapják a parancsokat, ezen felül szenzorokat, sőt akár kamerát is cipelhetnek magukkal. Mivel bférnek olyan helyekre is, ahova az emberek nem, és jobb állóképességüknek köszönhetően tovább maradhatnak mozgásban, a kutató várakozásai szerint nagyon hasznosak lehetnek például a természeti katasztrófák helyszínén végzett kutatás-mentésben.

A New Scientist keddi riportja alapján a tudósok sikeresen megoldották egy 20 csótányból álló raj irányítását is, ami valóságos katonai egységként kelt át egy homokos dombon. A kísérletek során a központi számítógép szoftvere kijelölt néhányat a rovarok közül, amelyek vezetőként működtek, és a többiek őket követve haladtak. Az állatokat jobbra-balra vezényelték, de az akadályok között saját maguk keresték meg az áthaladás módját, sőt egymásnak is segítettek, amikor valamelyik a hátára fordult. A kutatók szerint a raj jól alkalmazható lehet az emltett természeti katasztrófák során, vagy általában a nagyobb területeken végezhet környezeti méréseknél.

Újfajta irányító algoritmusok a rajrobotikában

A későbbiekben egy központi robotot is alkalmaznának majd, ami lehetőséget biztosíthat a hátizsákok feltöltésére, emellett élelmet és vizet is biztosíthat a csótányoknak. A madagaszkári bütykös csótány egyébként viszonylag nagy, és nincs szárnya, így könnyű elhelyezni rajta a menetfelszerelést. A rovarok mozgása viszonylag egyszerű stimulációval irányítható, az állatok pedig kitartóak, és hasznos terhükkel is képesek átkelni az akadályokon. A miniatűr robotokkal összehasonlítva pedig az új ötlet mellett szól, hogy csak a kommunikációhoz és az irányításhoz szükséges energiát kell biztosítani, mivel a csótányok mozgásához nincs szükség elemekre.

A kutatók állítólag már azon is dolgoznak, hogy hasonló módon kiborgokká alakított szivárványrákokkal támogassa a csótányrajokat. (A dolog nem annyira invazív, mint elsőre hangzik, hiszen ha nincsenek bevetésen, akkor lekerül róluk a hátizsák és az eszköz áramellátását biztosító napelemes fólia is.) A kísérletek szerintük nagyban hozzájárulnak a rajrobotika (swarm robotics) kutatásához, amennyiben segít feltárni a lehetőségeket a biológiai szervezeteknek a robotikával és az irányításelmélettel való integrációjában, ezen keresztül pedig lehetővé teszi az egyre intelligensebb, valós alkalmazásokkal bíró autonóm rendszerek létrehozását is.

a kép forrása: arxiv.org / Yang Bai et al.

Konzumer tech

Mit kezdjünk a gyilkos robotokkal?

Kétnapos nemzetközi konferencián próbálták a szomszédos Bécsben kitalálni, miként lehetne nemzetközi szinten kezelni a mesterséges intelligencia fejlődésével egyre potensebbé váló autonóm fegyverrendszereket.
 
Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.