Ha franciák lennének, talán még egy csótány appellation d'origine contrôlée rendszert is kidolgoznának hozzá sebtében...

Katasztrófafelderítő kiborgcsótányokkal, közismertebb nevükön svábbogarakkal kísérleteznek japán tudósok. Az elképzelés szerint ezek a nem túl közkedvelt rovarok lehetnek azok, melyek például súlyos földrengés után felderítenék, hogy vannak-e túlélők a romok alatt. (Megnéztük, egyelőre sem a müncheni, sem a stuttgarti kormány nem tiltakozott a kísérletek ellen. A tiltakozás amúgy megalapozatlan is lett volna, mert a tudósok az egyik legnagyobb méretű fajt, a fogságban akár öt évet is megélő madagaszkári bütykös csótányt használták a kísérleteikhez.)

Mint a Reuters rövid beszámolójában olvasható, a kutatók egy olyan speciális "hátizsákot" szerkesztettek, amelyben a rovarok el tudják vinni az irányításukhoz és a felderítéshez szükséges elektronikát, valamint a tápellátást biztosító napelemeket. Az állatokat ugyanis távirányítással lehet benavigálni a más módon nem elérhető helyekre.

A nagy áttörés egyébként a napelem volt. A Riken kutatóintézet egyik vezető kutatója, Kenjiro Fukuda csapatával olyan rugalmas napelemes fóliát készített, amely mindössze 4 mikron vastag (kb. az emberi haj 1/25-öd része), és olyan kicsi a felülete, hogy rá lehet applikálni egy csótányra úgy, hogy azt ne zavarja a mozgásában. A napelem kellően hatékony, így elegendő energiát termel ahhoz, hogy biztosítsa a kétirányú kommunikációt a rovar érzékszerveivel. A műanyag, ezüst és arany mikroszkopikus rétegeiből felépülő fóliát Fukudáék szerint más területen is lehet használni, például bőrtapaszokba életfunkciók vizsgálatára.

Na de miért a szerencsétlen csótány?!

A csótány több okból is alkalmasnak bizonyult a feladatra. Az egyik, hogy a szingapúri Nanyang Technológiai Egyetemen korábban már kísérleteztek velük, és kiderült, hogy a nem túl szimpatikusok rovarok mozgása viszonylag egyszerű stimulációval irányítható. Az is fontos szempont volt, hogy a madagaszkári sziszegő csótányok nagyok, nincs szárnyuk, így könnyű elhelyezni rajtuk a "menetfelszerelést". Kitartóak, hasznos terhükkel is képesek átkelni kisebb akadályokon, ha pedig a hátukra billennek, Georg Samsával ellentétben simán talpra szökkennek, és folytatják küldetésüket.
 


Az már csak a szükséges plusz, hogy egy svábbogár – mint közismert – elpusztíthatatlan (ami nem teljesen igaz, de sokan így érzik), de legalábbis ellenálló a környezeti hatásokkal szemben. A miniatűr robotoknál mindenesetre sokkal hatékonyabb, mert azokkal szemben a csótánynak a mozgáshoz nem, csupán a kommunikációhoz és a stimuláláshoz kell energia.

A kutatók egyelőre csak reményt keltő kezdeti eredményekről beszélnek. Egy közelmúltban tartott bemutatón kb. azt az eredményt ismételték meg, amit a szingapúriak két éve már publikáltak (lásd a fenti linket): egy speciális számítógéppel Bluetooth-kapcsolaton keresztül több kevesebb sikerrel utasították a kiborg csótányt, hogy merre menjen. A "kevesebb" itt azt jelenti, hogy egy fordulási utasítás "beakadt" a rovarnál, és elkezdett körbe-körbe sétálni.

A csótányhátizsák sem az igazi, még kell dolgozni az alkatrész miniatürizálásán (lásd a fenti videót), hogy a rovar szenzorokat, sőt akár kamerát is magával vihessen nehéz és veszélyes küldetéseire. Jelen állapotában egyébként az egész menetfelszerelés filléres cucc: kb. 35 dollárnyi alkatrészből dobták össze a kutatók, akik minden hozzávalót Tokió híres bevásárlónegyedében, az elektronikai boltjairól híres Akihabarában szereztek be.

És a végére egy jó hír a csótányoknak is: ha nincsenek szolgálatban, lekerül róluk a hátizsák és a napelem fólia, így kényelmesen elterpeszkedhetnek a labor terráriumában.

Piaci hírek

Mit kezdjünk a gyilkos robotokkal?

Kétnapos nemzetközi konferencián próbálták a szomszédos Bécsben kitalálni, miként lehetne nemzetközi szinten kezelni a mesterséges intelligencia fejlődésével egyre potensebbé váló autonóm fegyverrendszereket.
 
Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.