Az uniós versenyjogi biztos szerint sem a büntetések, sem a nagy amerikai techcégek feldarabolása nem jelent kielégítő megoldást a digitális monopóliumok szabályozásában.

Az Európai Bizottság korábbi és leendő versenyjogi biztosa, a digitális ügyekért is felelős Margrethe Vestager szerint ideje, hogy taktikát változtassunk a Szilícium-völgy globális technológiai szolgáltatóival szemben. A lisszaboni Web Summit rendezvényen a következő uniós ciklusban az EB alelnöki tisztét is betöltő politikus arról beszélt, hogy ha az utóbbi időben tapasztalt valamilyen változást a Big Tech vállalatok viselkedésében, akkor az csak a cégek ambícióinak további növekedése volt: a Google folyamatosan szórja ki az újabbnál újabb funkciókat és alkalmazásokat, a Facebook a Libra nevű digitális fizetőeszköz bevezetésén dolgozik, az Apple pedig ráfekszik a streaming televíziós szolgáltatásokra.

A Libra-projekt ebben a tekintetben állatorvosi lónak tekinthető, mivel a Facebook közösségi hálózata és a fizetési rendszer összekapcsolása versenyjogi aggályokat vet fel, de az ötlet az uniós biztos szerint problémásnak tűnik a pénzmosástól és a terrorizmus finanszírozásátó kezdve a pénzügyi rendszerek stabilitásának gyengítéséig.

Vestager, aki ezen a területen már megalapozta ismertségét az amerikai technológiai multikra kiszabott rekord büntetésekkel, most világossá tette, hogy a szabályozók rendelkezésére álló eszközök – vagyis a vizsgálatok és a pénzbírságok – nem képesek teljes mértékben megoldani a problémákat. Ezzel szemben nem támogatja azokat a tengerentúlon felkapott elképzeléseket sem, amelyek a Big Tech cégek feldarabolásával igyekeznének megoldani a kvázi-monopolhelyzetben lévő vállalatok piaci versenyt korlátozó gyakorlatait. Mindebből már a 2020-as amerikai elnökválasztási kampányban is kiemelt téma lett, nem utolsósorban a nagy internetes platformok választásokra gyakorolt befolyása miatt.

Másfajta beavatkozásra is szükség lenne

A túlsó parton a viták elsősorban arról szólnak, hogy a platformsemlegesség kikényszerítése ma már sokak szerint az egészséges piac, közvetve pedig a demokratikus társadalom működésének is a feltétele lenne. Ez alatt olyasmit kell érteni, hogy a szolgáltatók ne lehessenek jelen üzemeltetőként és eladóként is a saját piacterükön, és ne legyen lehetőségük a felhasználói adatok harmadik féllel való megosztására sem.

Ugyanígy felülvizsgálnák a gyilkos akvizíciónak nevezett cégfelvásárlásokat, amikor a piacvezető egyszerűen felszippantja, aki potenciális veszélyt jelenthet az üzletére – az ilyesmi különösen nehezen megfogható dolog, ha a célpont nem számít közvetlen konkurenciának, tevékenysége mégis kapcsolatban van a felvásárló tevékenységével.

A radikális álláspont szerint mindebből a technológiai óriáscégek kikényszerített feldarabolása is következhetne, mások azonban éppen hogy az amerikai versenyképességet féltik a túlszabályozástól. Ők a körülményes európai rendszerrel példálóznak, és nem is alaptalanul, mivel arra már az európai döntéshozók is kezdenek ráébredni, hogy a jelenlegi feltételek mellett a feltörekvő uniós vállalatok nem igazán emelkedhetnek a globális adatgazdaságot meghatározó cégek közé. A cégek feldarabolására azonban nem valószínű, hogy valaha is összejön a megfelelő politikai akarat: a szakértők is inkább az adatokhoz való hozzáférést, az adatok interoperábilitásának biztosítását tekintenék célravezetőnek.

Közös fellépés a közérdek meghatározására

Margrethe Vestager most ugyanezt erősítette meg, amikor arról beszélt, hogy a nagy szolgáltatók külön vállalatokra bontása csak abban az esetben jöhet szóba, ha azok olyan illegális vagy annyira káros tevékenységet végeznek, hogy más megoldás nem áll rendelkezésre – ilyesmiről pedig egyelőre nincs szó, legalábbis versenyjogi megközelítésben. Ugyanakkor a Big Tech cégeket hidrához hasonlította, ami több új fejet is növeszt a levágott fejek helyére, vagyis szerinte a társaságok feldarabolása jó eséllyel csak azt eredményezné, hogy a megoldatlan probléma helyett még több megoldatlan problémával kellene majd szembenézni. A büntetések viszont sokszor elkésett intézkedésnek tekinthetők, amikor egy-egy társaság már meghatározó mértékben eltorzította valamelyik piaci területet.

Ehelyett az EU-biztos speciális szabályok kidolgozását javasolja a bizonyos méretet elérő és szerteágazó befolyásra szert tevő vállalatokra, amelyek már reflektálnak a saját szegmensüket domináló szervezetek különleges felelősségére is. A Big Tech cégek "ragadozó viselkedése" ennek alapján csak a felhasználók tömegének nyomására lenne kordában tartható, vagyis meg kell határozni a demokrácia keretrendszerét a digitális korszakban, annak alapján pedig világossá kell tenni, hogyan szolgálhatják a technológiai óriások a közérdeket.

Vestager reményét fejezte ki, hogy ebben a törekvésben az Európai Unióhoz az Egyesült Államok is csatlakozik, ahol szintén mutatkoznak pozitív jelek a Big Tech vállalatok korábbinál szigorúbb ellenőrzésére – az uniós biztos szerint az USA-nak fontos szerepe lenne az ilyen irányú szabályozásban, így az amerikai szerepvállalást kifejezetten üdvözlendő dolognak tartaná.

Piaci hírek

MI-vezérelt embermosógép készül Japánban

A pilótafülkére emlékeztető szerkezet gyors mosó-szárító programot és teljes felfrissülést ígér a felhasználóknak.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.