A Google kedden jelentette be legújabb fejlesztési tervét, egy transzatlanti víz alatti kábelt, amelyet a Nemzetközi Vöröskereszt alapítójáról és az első Nobel-békedíjasról, Jean Henri Dunant-ról nevezett el. A Google blogbejegyzése szerint a 2020-ra elkészülő Dunant az egyik legforgalmasabb internetes útvonalon támogatja majd a Google Cloud szolgáltatásait. A Virginia Beach és a francia atlanti part (a belga cloud régió) között húzódó kábel teljes egészében a Google projektje – ez lesz a társaság második ilyen beruházása, egyben pedig a legelső olyan transzatlati kábel, amely nem egy távközlési szolgáltatókat is magában foglaló konzorcium tulajdonában van.
A vállalat közlése alapján a tenger alatti kábelek esetében a létező kapacitások megvásárlása, a hasonló igényű partnerekkel való közös fejlesztés, illetve a privát beruházás jön szóba. A Google az utóbbi területen már megvalósított olyan, sokkal kisebb távolságokat áthidaló projekteket, amelyek nyomán most belevág a saját transzatlanti kapcsolat kiépítésbe; ettől magasabb teljesítményt és alacsonyabb késleltetést, kapacitásnövekedést, illetve a kábel tervezett élettartamában garantált sávszélességet vár, ami az előző két megoldáshoz képest az ügyfelek jobb kiszolgálását teszi lehetővé.
forrás: www.blog.google
A Google ebben az évben egyébként már egy nagy csomó infrastrukturális fejlesztésről vagy fejlesztési tervről számolt be. Legutóbb májusban írtunk róla, hogy a vállalat Svájcban, Zürichben építi fel a Google Cloud Platform huszadik nagy adatközpontját, amely a hatodik európai régió lesz a cég felhős infrastruktúrájában. Ezek közé tartozik egy idén üzembe álló finn létesítmény, jövőre pedig a svájci mellett az oszakai és a hongkongi régió is megkezdheti működését.
2019-ben három további tenger alatti kábelt is átadnak: a Los Angeles és Chile közötti privát kapcsolatot (Curie), illetve a konzorciális együttműködésben kiépített amerikai-dán-ír (Havfrue) és Hongkong-Guam (HK-G) rendszereket. Ezzel a Google saját közlése olyan hálózattal rendelkezik majd, amelyhez már tizenhárom tenger alatti kábel tartozik, és a globális internetes forgalom negyedét szolgálja ki, és megbízhatóbb, gyorsabb, biztonságosabb szolgáltatásokat ígér a publikus internet nem determinisztikus teljesítményéhez vagy más cloud hálózatokhoz képest.
A Google az alábbi táblázatba foglalta össze korábbi beruházásait és 2020-ig szóló fejlesztési terveit:
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak