Komoly támogatást kap "nemzetközi kapcsolatok" tekintetében a Roblox. A naponta jelenleg nagyjából 70 millió felhasználót kiszolgáló, játékok fejlesztésére és kipróbálására alkalmas platformba ugyanis automatikus, élőben generált gépi tolmácsolási funkciót építenek.
A Daniel Sturman technológiai igazgató által jegyzett vállalati blogbejegyzése azzal az immár valóban lehetséges példával indít, miszerint a felhasználók úgy tudnak egymással zökkenőmentesen csevegni, hogy közben ki sem derül, hogy egyikük mondjuk koreai nyelven ír, míg a másik ezt élőben angol szövegként kapja meg.
A nyelvi akadályok lebontását a háttérben dolgozó, saját fejlesztésű nagy nyelvi modell teszi lehetővé. Minderre többek között azért volt szükség, mert a vállalat mindenképpen bele akarta venni a Roblox virtuális homokozójában, vagy divatosabb szóhasználattal élve, metaverzumában használatos sajátos kifejezéseket, rövidítéseket is.
Az algoritmus működését valahogy így kell elképzelni:
Sturman állítása szerint házon belül fejlesztett modelljük a platformon megjelenő tartalmak tekintetében minőségben felülmúlja a nyilvánosan elérhető, kereskedelmi forgalomban kapható fordítási API-kat. A folyamatos javítás ettől függetlenül kiemelt cél, ennek érdekében pedig a tervek szerint a felhasználóknak lehetőségük lesz értékelni is a kapott fordításokat (az eredetileg begépelt szöveg egy kattintással bármikor megjeleníthető).
Fordítás minden szinten
A távolabbi tervek közé tartozik a képeken, textúrákon és 3D-s modelleken lévő szövegek felismerése és automatikus fordítása. És mivel a platformon lehetőség van a szóbeli kommunikációra is, így adja magát a következő lépcső: a beszélgetések automatikus, szinte valós idejű tolmácsolása. Utóbbi egyáltalán nem lenne példa nélküli, hiszen a közelmúltban debütált Galaxy S24 telefoncsaládban már elérhető egy ilyen MI-funkció.
(Illusztráció: Roblox)
A japán bölcsesség ereje: emberség a technológiai megoldások mögött
A globális válság súlyosan érintette az office piacot, ami a GLOBAL-UNION Kft. tevékenységét is veszélybe sodorta. A 100 százalékos magyar tulajdonban álló vállalat azonban a nehézségek közepette is megőrizte optimizmusát, és következetesen a legjobb döntéseket hozta.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak