Az OpenAI egyik fő versenytársa mindenkit MI-eszközök használatára biztat a hatékonyabb munkavégzéshez, de a nála jelentkező álláskeresőket arra kéri, hogy ne nyúljanak a mesterséges intelligenciához a felvételi folyamat során.
Hirdetés
 

Nemcsak a vállalatok alkalmaznak mesterséges intelligenciát a pályázatok szűrésére, hanem az álláskeresők közül is egyre többen próbálják MI-eszközökkel javítani az esélyeiket, és az egyenlőtlen felállás már jól látható feszültséget okoz. Az egyik oldalon videóinterjúkkal, MI-biztos kérdésekkel vagy úgynevezett chatbot-csapdákkal igyekeznek kiszűrni a manipulált válaszokat, a másik oldalon pedig sokan érzik tiszteletlenségnek a gépesített kiválasztást vagy a robotok által küldött leveleket, nem beszélve arról, hogy a mesterséges intelligencia a legjobb munkaerőt is könnyen nyilváníthatja alkalmatlannak saját torzulásai és a működésére jellemző áttekinthetetlenség miatt.

Az automatizálás a bírálókat és a pályázókat egyaránt elárasztja kéretlen vagy valótlan ajánlatokkal, és nem meglepő, ha mindkét oldalon az MI-asszisztensekhez folyamodnak, hogy némileg módosítsák a pálya lejtését és beláthatóságát. Természetesen vannak, akik ennek során kisebb-nagyobb kirándulásokat tesznek a morális szürke zónába, az erről szóló viták azonban elvonják róla a figyelmet, hogy maguk az MI-fejlesztők eleve onnan érkeznek. Erre szolgáltat példát a Futurism néhány nappal ezelőtti riportja is, ami egy érdekes részletre hívja fel a figyelmet az Anthropic, az OpenAI egyik fő versenytársának és a Claude chatbot fejlesztőjének állásajánlataiban.

Azt majd ők megmondják

A lap egy szemfüles MI-kritikus bejegyzésére hivatkozva arról számol be, hogy az Anthropic nemkívánatosnak minősíti az MI-eszközök alkalmazását az állásra jelentkezők esetében. "Bár arra biztatjuk az embereket, hogy feladataikhoz használjanak MI-rendszereket a gyorsabb és hatékonyabb munkavégzéshez, kérjük, ne használjon MI-asszisztenseket az felvételi folyamat során" – idézik az Anthropic felhívását. A vállalat ezt azzal indokolja, hogy a mesterséges intelligencia közvetítése nélkül szeretné megismerni a jelentkezők motivációját, és értékelni akarja a pályázók MI-támogatás nélküli kommunikációs készségeit is, de ezzel még inkább aláhúzza a saját képmutatását.

Ahogy a lap is összefoglalja, az Anthropic mesterséges intelligenciát fejleszt, amiből profitot csinál, amit ügyfelei felhasználnak a munkaerő-felvétel során, sőt amivel az emberi munkaerőt is igyekeznek kiváltani a költségcsökkentés jegyében, de azt már nem szereti, ha az új állást keresők is használják a technológiát. Ugyan még kérdéses, hogy az MI hosszú távon tényleg alkalmas lesz-e a humán feladatok tömeges kiváltására, de a dolgozóknak egyelőre nem is maga az automatizálás okoz problémát, hanem a munkaerőpiacot eluraló "MI-szolucionizmus" és az a szabályozatlan környezet, amelyben a felvételt végző vállalatok sem rendelkeznek világos etikai mércével.

Részletek a Futurism oldalán »

Közösség & HR

Van valami, ami rögtön bekapcsolja az MI-fejlesztők erkölcsi érzékét

A Columbia Egyetem egyik hallgatója olyan eszközt készített és árult, ami a mesterséges intelligencia támogatásával segítette át a jelentkezőket a nagy techcégek interjúin.
 
Körképünkben áttekintjük, hogy szűkebb és bővebb környezetünkben mit sikerült elérni a digitális gazdaság és életvitel felé vezető úton. Spolier: nem állunk olyan rosszul, mint gondolná, és nem állunk olyan jól, mint szeretné.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.