Az elfogultság sokszor kódolva lehet a jelentkezők szűrésére használt, egyre szélesebb körben alkalmazott MI-eszközök képzésében, a rendszerek működése pedig egyre kevésbé átlátható.

A vállalatok ma már számos területen vetnek be mesterséges intelligenciára épülő programokat a munkára jelentkezők szűrésére. A toborzó szoftverek a testbeszéd vagy a hang elemzésével, játékos tesztekkel, az önéletrajzok elemzésével és más módszerekkel értékelik, hogy valaki megfelel-e az adott feladatra. Az új technológiától sokan azt várták, hogy látványosan csökkenti majd az elfogultságot és hatékonyabbá teszi a felvételi folyamatot, esetenként azonban éppen az ellenkezője tapasztalható: az alkalmazások nem hogy pontatlanul kezelik a pályázókat, de időnként éppen a legjobb munkaerőt tanácsolják el – olvasható a BBC múlt hét végi riportjában.

A cikkben idézett kutató szerint eddig nem sok bizonyítékot találtak arra, hogy az MI mentes lenne az elfogultságtól, és a probléma már nem az, hogy a gépek elvennék az emberek munkáját, hanem megakadályozzák őket abban, hogy megfelelő állásokhoz jussanak. A panaszok ezek szerint egyre szaporodnak az olyan esetek miatt, amikor valakit a hibátlan szakmai pedigréje ellenére a mesterséges intelligencia a testbeszédére hivatkozva utasít el, és olyan esetekről is beszámoltak, amikor a folyamat legelején kiszűrt jelentkező módosította az önéletrajzában a születési idejét, és ezt követően a második próbálkozásra már simán behívták interjúzni.

Mivel a mesterséges intelligencia statisztikai alapon, bármilyen belátás nélkül tanul a cégeknél már ott dolgozó alkalmazottak önéletrajzaiból, könnyen marginalizál egy-egy csoportot idétlen vagy teljesen átláthatatlan okokból. A hírekben már öt évvel ezelőtt szerepelt az Amazon egy kevésbé jól sikerült belső projektje, ami a felvételi eljárásokat felgyorsító és hatékonyabbá tevő algoritmus kifejlesztését célozta. A jórészt férfiaktól származó önéletrajzokon képzett rendszer összekapcsolta a jelentkezők nemét is az alkalmassággal, és a dolog odáig jutott, hogy már azért is mínusz pontokat osztogatott, ha valakinek a CV-jében bármilyen összefüggésben szerepelt a "női" kifejezés.

Egyre nehezebb lesz átlátni a dolgokat

A helyzet a BBC összeállítása alapján azóta csak romlott, amennyiben egyre több helyen vezetnek be ehhez hasonló technológiákat. A demográfiai megkülönböztetés mellett pedig már egészen extrém példák is akadnak arra, amikor a mesterséges intelligencia emberi ésszel követhetetlen módon hibázik: egy kísérlet során például az MI lepontozta valakinek a LinkedIn-en olvasható ajánlásait, de aztán felpontozta az illetőt, amikor az angol nyelvű állásinterjún elkezdett németül halandzsázni. Könnyű tehát belátni, hogy egy elfogult HR-menedzser is képes ugyan károkat okozni, de egy általánosan használt algoritmus egy nagyobb társaságnál akár jelentkezők százezreivel szúrhat ki.

A téma kutatója, a New York Egyetemen oktató Hilke Schellmann a BBC szerint azt tartja a legnagyobb problémának, hogy senki sem tudja pontosan felmérni az okozott károkat, és erre a vállalatoknak különösebb késztetésük sincs, mivel a HR-szoftverekben is csak a megtakarítások lehetőségét látják. Az őket kiszolgáló szoftvercégek még tovább rontanak a helyzeten, amikor félkész vagy hibás termékeket szállítanak, és maguktól ők sem fogják kiteregetni az általuk gyártott eszközök hibáit, megkockáztatva az ellenük indított csoportos pereket. Az iparági szabályozáson túl a szakértők olyan eszközök használatát sürgetik, amelyek időben jelzik az algoritmusok elfogultságát, betekintést biztosítva a kiválasztás kritériumaiba.

Részletek a BBC Worklife oldalán »

Közösség & HR

Biztonsági funkciókat automatizáltak a Chrome-ban

A Google kísérletezik a lehetetlennel: a kényelem és a biztonság párosításával. Automatizált funkciókkal bővítette böngészője biztonsági ellenőrzéseit.
 
A teljes életciklust lefedő rendszerek képesek megszüntetni azt a káoszt, ami a szervezetek zöménél még mindig akadályozza az információáramlást.

a melléklet támogatója a GLOBAL-UNION Kft., a Kyocera márka kizárólagos magyar disztribútora

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.