Egészen megdöbbentő adatokkal szolgál egy friss, internetes csalásokról, adatlopási kísérletekről és egyéb online bűncselekményekről szóló kutatás.

A rosszindulatú online tevékenységek monitorozására és megakadályozására specializálódott Arcose Labs a rendszerein keresztül futó tranzakciók elemzésére támaszkodva készítette el friss jelentését az internetes csalási kísérletek aktuális állapotárol. A tanulmányból kiderül többek között az, hogy mely országokból és milyen eszközökkel zajlanak az akciók, illetve az is, hogy melyek a legfertőzöttebb, a támadásoknak leginkább kitett területek.

Egyre nagyobb a tét

A kiberbűnözők szempontjából különlegesen kedvező a csillagálás, hiszen egyre több ember rendelkezik interneteléréssel, a netezők pedig egyre több dolgot néznek, intéznek, vesznek a világhálón, miközben a közösségi felületeknek köszönhetően soha nem volt ilyen könnyű embereket elérni. Ráadásul a hekkereknek, csalóknak és manipulátoroknak ma már rendkívül egyszerű magas szintű alkalmazásokhoz, készletekhez jutni a web sötétebb részein, amelyekkel komolyabb képzettség nélkül is sikeres támadások vezényelhetők.. Becslések szerint a kiberbűnözés által okozott károk 2021-re meghaladják a 6000 milliárd dollárt. Ez több, mint amennyi kárt a világ összes természeti katasztrófája okoz, és bőven lepipálja a globális drogkereskedelem forgalmát is.

A Fraud and Abuse Report összeállításához több mint 1,2 milliárd internetes regisztrációt, fiókbelépést és fizetési tranzakciót elemeztek a szakértők. Az érintett területek a pénzügyi szolgáltatásoktól az e-kereskedelmi oldalakon át a játékokon keresztül a közösségi hálózatokig számos platformot lefedtek. A vizsgált interakciók közül minden tizedik bizonyult valamilyen formában károsnak, illetve egyenesen ártó szándékúnak.

A nyitottság ára

Ha az említett arányt esetleg sokallanánk, akkor érdemes megvizsgálni a közösségi média területét, ahol egészen extrém "szennyezettségről" beszélhetünk. Ezeken a platformokon a mérések alapján a bejelentkezések 53 százaléka mögött álltak csalók. Ehhez képest az új regisztrálók esetében kimutatott 25 százalékos trükközési érték már nem is tűnik annyira durvának. 

A közösségi hálózatokon elkövetett csalások meglehetősen szerteágazó formát ölthetnek. A bűnözök gyakori célja a valódi felhasználók fiókjának átvétele, hogy onnan adatokat lopjanak, vagy onnan kiindulva indítsanak illegális akciókat, például social engineering formájában. Értékesíthetők az álfelhasználók is, akik klikk- és szavazófarmokként működhetnek, vagy csak simán spamet, propagandát terjesztenek.  

Ezeken a platformokon meglehetősen magas az automatizált támadási kísérletek aránya. A tanulmány szerzői 75 százalékra teszik a botokkal végrehajtott akciókat, míg a maradék mögött dolgos (és törvénytelen) emberek állnak.

Innen jönnek

Az elemzés kitér arra is, hogy mely országokból érkeznek legnagyobb számban csalási kísérletek. Ebből a szempontból nem lehet büszke magára az Egyesült Államok, Oroszország, az Egyesült Királyság, Indonézia és a Fülöp-szigetek sem. Mennyiség tekintetében ez utóbbi viheti el a kétes értékű pálmát, míg a második helyen a Fülöp-szigetektől nagy különbséggel lemaradó USA-t találjuk.

Érdekes egyébként megfigyelni azt, hogy a származási ország a támadások formáját is befolyásolja némileg. Az egyik ilyen példa Kína, ahol kimagaslóan magas az olyan törvénytelen kísérleteknek a száma, amelyek mögött közvetlenül emberi tevékenység húzódik. A közel 60 százalékos érték ugyanis nagyjából a négyszerese annak, amit például az USA-ban, Oroszországban, vagy éppen a Fülöp-szigetekkel kapcsolatban mértek.

Biztonság

Ezúttal egy iskolaigazgatót hurcoltak meg deepfake miatt

A hatóságok szerint egy bosszúszomjas kolléga kreált és terjesztett MI segítségével hamisított, rasszista megjegyzésektől hemzsegő hangfelvételt.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.