2019-ben 53,6 millió tonna elektronikai hulladékot sikerült termelnie az emberiségnek. Az elmúlt öt év alatt 21 százalékkal emelkedett a nehezen kezelhető, veszélyes szemét mennyisége.

Az ENSZ mellett működő Nemzetközi Távközlési Egyesület (ITU) kiadta legfrissebb, elektronikai hulladékkal kapcsolatos jelentését. A Global E-Waste Monitor elnevezésű tanulmányt rendszeresen elkészíti a szervezet, hogy felhívja a figyelmet az e-hulladék – praktikusan a kihajított, saját teleppel vagy elektromos csatlakozóval rendelkező eszközök – okozta globális problémára.

Szemétségek

Az ITU adatai szerint tavaly 53,6 millió tonna elektronikai hulladék keletkezett világszerte, ami ötéves távlatban elég komoly, 21 százalékos növekményt jelent. Mindezt kontextusba helyezve: az e-szemét háromszor gyorsabb ütemben nő, mint a Föld lakossága és 13 százalékkal lendületesebben növekszik, mint a globális GDP.

Ez a káros jelenség természetes velejárója az életszínvonal általános növekedésének, az urbanizációs folyamatok, vagy éppen az iparosodási szint erősödésének. Az sem segít, hogy a fogyasztókat egyre több féle eszközzel és kütyüvel igyekeznek elcsábítani a gyártók, miközben a különböző elektronikai eszközök életciklusa lényegesen rövidebb, mint akár csak egy-két évtizeddel ezelőtt. Utóbbi nagyrészt annak köszönhető, hogy az újabb modelleket már nehezen, túlságosan költségesen, vagy egyáltalán nem lehet javítani. (Ezt persze a gyártók nem bánják, hiszen így gyakrabban lehet újat eladni.)

Ugyan az újrahasznosítás fokozására és a szemét megfelelő kezelésére is történtek erőfeszítések az elmúlt időszakban, ám komoly problémát jelent, hogy a keletkező hulladékhegy tetemes részének sorsáról egyáltalán nincs megfelelő információ. Az ITU a tavalyi mennyiség több mint 82 százalékával kapcsolatban bizonytalan ebből a szempontból. Becslések szerint 7 és 20 százalék között lehet az a mennyiség, amelytől teljesen illegális módszerekkel szabadulnak meg a világban. 

Ha így haladunk, tíz éven belül megközelíthetjük az évi 75 millió tonnás mennyiséget, majd a rákövetkező alig hat év alatt akár meg is duplázódhat a mostani "termelés". Ennek nem megfelelő kezelés óriási problémákkal járhat, hiszen ezekben az eszközökben az emberre rendkívül veszélyes anyagok vannak, illetőleg a klimaváltozást is felgyorsíthatja az e-hulladék elburjánzása.

Szégyenpadon Európa

Régiós eloszlást nézve a mennyiség kétes bajnoki címét Ázsia viszi el a maga 24,9 millió tonnányi éves e-hulladékával, ám ha az egy emberre jutó szeméttermelést nézzük, akkor sajnos ott Európa elsősége elvitathatatlan. Kontinensünk lakói (beleértve a csecsemőket is) átlagosan 16,2 kilogramm elektornikai huladékkal járultak hozzá tavaly a probléma duzzasztásához. 

A lényegesen fejletlenebb afrikai régió képviseli a másik végletet. Ott összesen is csak 700 ezer tonna hulladék keletkezett 2019-ben, az egy főre jutó mennyiség pedig mindössze 2,5 kiló, azaz a töredéke az európai mennyiségnek.

Piaci hírek

Egyre furcsábbak lesznek a CAPTCHA tesztek, ahogy a gépek is okosodnak

Már nagyon jók például például a fényképek címkézésében, de a logikai összefüggéseken könnyen fennakadnak. Igaz, ezzel így lehet némelyik emberi felhasználó is.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.