Miután az amerikaiak és a britek hivatalosan is számon kérték a kínai állam nagyszabású hekkerkampányát, a hírügynökség forrásai konkrét sztorikkal álltak elő.

Hosszú távon egyik ország sem jelent szélesebb körű és komolyabb fenyegetést az amerikai gazdaságra és digitális infrastruktúrára, mint Kína. A kínaiak célja, egyszerűen fogalmazva, nem más, mint hogy leváltsák az Egyesült Államokat a világ vezető szuperhatalmának szerepében, ennek érdekében pedig illegális módszereket használnak – fogalmazott sajtótájékoztatóján a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) igazgatója. Christopher Wray szerint erre a kampányra szolgáltatot tújabb bizonyítékokat az a vizsgálat, amely a kiberkémkedést is kínaiak által felhasznált eszközök közé sorolja, és amelynek alapján az amerikai igazságügy-miniszter a múlt hónapban prioritásnak nevezte az egyre szaporodó kínai ipari-gazdasági kémkedés és adatlopások elleni fellépést.

Az amerikai ügyészek csütörtökön vádat emeltek egy, a kínai kormányhoz köthető hekkercsoport két tagja ellen, ami egyébként nem az első eset, hogy kínai állampolgárokat vádolnak amerikai társaságok üzleti információinak ellopásával. A mostani vádak azonban minden eddiginél közvetlenebbek: az Advanced Persistent Threat 10 (APT 10) nében hivatkozott csoport állítólag 12 éve folytatja informatikai támadásokból álló, "ezernyi csápot növesztő" hadjáratát egy tucatnyi országban, köztük az USA-ban és az Egyesült Királyságban, a megszerzett érzékeny adatokat pedig a kínai titkosszolgálatoknak továbbította.

A célpontok között kormányszerveket és menedzselt informatikai szolgáltatásokat nyújtó vállalatokat, eddig összesen 45 nagy szervezetet tartanak számon. A Cloudhopper néven hivatkozott kampány egyebek mellett az amerikai haditengerészetet is érintette, de a szolgáltatókon keresztül építőipari és műszaki vállalkozások, repüléstechnikai cégek, katonai beszállítók, illetve a telekommunikációs és a high-tech szektorban jegyzett vállalatok is érintettek a dologban. A lapokban megszólaltatott IT-biztonsági szakemberek szerint az APT 10 az egyik legaktívabb hekkercsoport, amely komoly forrásokkal is rendelkezik, és globális fenyegetést képvisel.

Ez a cikk független szerkesztőségi tartalom, mely a T-Systems Magyarország támogatásával készült. Részletek »


A kínai külügyminisztérium pénteki közleményében határozottan tagadta az amerikai vádakat (igaz, hírértéke csak az ellenkezőjének lenne), és felhívta a figyelmet arra a máskülönben jogos szempontra, hogy a kiberkémkedés az Egyesült Államoktól sem kifejezetten távol álló dolog. Ezt viszont az amerikaiak és szövetségeseik nyilván máshogy értelmezik: a brit külügyminiszter például az Egyesült Királyságot érintő egyik legjelentősebb és  leginkább átfogó támadássorozatól beszélt, és ígéretet tett rá, hogy országa is megfelelő válaszlépéseket tesz a kínai nyomulás megfékezésére.

Hosszú lehet a megtámadott szolgáltatók sora

A Reuters ma további részleteket is közölt: a hírügynökség öt különböző forrásból származó értesülései szerint a kínai hekkerek az IBM és a HPE hálózataiba is bejutottak, ezeken keresztül pedig hozzáfértek a vállalatok ügyfeleinek számítógépeihez. Bár a különböző biztonsági cégek és korményügynökségek már 2017 óta figyelmeztetéseket közölnek a Cloudhopper kampánnyal kapcsolatban, ez talán a legelső eset, hogy valahol konkrétan meg is neveznek néhányat az ügyben érintett MSP szolgáltatók közül.

Az IBM az értesülésekre válaszul közölte: nincsenek információi arról, hogy érzékeny vállalati adatok kerültek volna illetéktelen kezekbe. A HPE a maga részéről nem kívánta semmit hozzáfűzni a Cloudhopperrel kapcsolatos hírekhez, mint ahogy az amerikai belbiztonsági minisztérium vagy az FBI sem nyilatkozott a hírügynökségnek. A Reuters riportjából egyébként az is kiderül, hogy messze nem csak az IBM vagy a HPE rendszerei kompromittálódtak, de más technológiai cégek vagy azok ügyfeleinek azonosságát nem sikerült megerősíteniük.

A brit kormány szóvivője csak annyit közölt, hogy nagy csomó MSP szolgáltató érintettségéről tudnak, ezeket azonban nem nevezte meg, mivel így a versenytársaikkal szemben komoly üzleti hátrányba hozná azokat. A Reuters beszámolója alapján az IBM és a HPE hálózatait a kínaiak több ízben is feltörték. Az IBM legutóbb az idén nyáron folytatott vizsgálatot egy ilyen támadás nyomán, és új hardverek üzembe állítását, illetve a fertőzőtt gépek operációs rendszereinek frissítését is végrehajtotta, míg a HPE esetében a hírügynökség 2017 elejére tesz egy nagyszabású biztonsági incidens nyomán indított vizsgálatot.

Biztonság

Ezúttal egy iskolaigazgatót hurcoltak meg deepfake miatt

A hatóságok szerint egy bosszúszomjas kolléga kreált és terjesztett MI segítségével hamisított, rasszista megjegyzésektől hemzsegő hangfelvételt.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.