Hosszú távon egyik ország sem jelent szélesebb körű és komolyabb fenyegetést az amerikai gazdaságra és digitális infrastruktúrára, mint Kína. A kínaiak célja, egyszerűen fogalmazva, nem más, mint hogy leváltsák az Egyesült Államokat a világ vezető szuperhatalmának szerepében, ennek érdekében pedig illegális módszereket használnak – fogalmazott sajtótájékoztatóján a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) igazgatója. Christopher Wray szerint erre a kampányra szolgáltatot tújabb bizonyítékokat az a vizsgálat, amely a kiberkémkedést is kínaiak által felhasznált eszközök közé sorolja, és amelynek alapján az amerikai igazságügy-miniszter a múlt hónapban prioritásnak nevezte az egyre szaporodó kínai ipari-gazdasági kémkedés és adatlopások elleni fellépést.
Az amerikai ügyészek csütörtökön vádat emeltek egy, a kínai kormányhoz köthető hekkercsoport két tagja ellen, ami egyébként nem az első eset, hogy kínai állampolgárokat vádolnak amerikai társaságok üzleti információinak ellopásával. A mostani vádak azonban minden eddiginél közvetlenebbek: az Advanced Persistent Threat 10 (APT 10) nében hivatkozott csoport állítólag 12 éve folytatja informatikai támadásokból álló, "ezernyi csápot növesztő" hadjáratát egy tucatnyi országban, köztük az USA-ban és az Egyesült Királyságban, a megszerzett érzékeny adatokat pedig a kínai titkosszolgálatoknak továbbította.
A célpontok között kormányszerveket és menedzselt informatikai szolgáltatásokat nyújtó vállalatokat, eddig összesen 45 nagy szervezetet tartanak számon. A Cloudhopper néven hivatkozott kampány egyebek mellett az amerikai haditengerészetet is érintette, de a szolgáltatókon keresztül építőipari és műszaki vállalkozások, repüléstechnikai cégek, katonai beszállítók, illetve a telekommunikációs és a high-tech szektorban jegyzett vállalatok is érintettek a dologban. A lapokban megszólaltatott IT-biztonsági szakemberek szerint az APT 10 az egyik legaktívabb hekkercsoport, amely komoly forrásokkal is rendelkezik, és globális fenyegetést képvisel.
Ez a cikk független szerkesztőségi tartalom, mely a T-Systems Magyarország támogatásával készült. Részletek »
A kínai külügyminisztérium pénteki közleményében határozottan tagadta az amerikai vádakat (igaz, hírértéke csak az ellenkezőjének lenne), és felhívta a figyelmet arra a máskülönben jogos szempontra, hogy a kiberkémkedés az Egyesült Államoktól sem kifejezetten távol álló dolog. Ezt viszont az amerikaiak és szövetségeseik nyilván máshogy értelmezik: a brit külügyminiszter például az Egyesült Királyságot érintő egyik legjelentősebb és leginkább átfogó támadássorozatól beszélt, és ígéretet tett rá, hogy országa is megfelelő válaszlépéseket tesz a kínai nyomulás megfékezésére.
Hosszú lehet a megtámadott szolgáltatók sora
A Reuters ma további részleteket is közölt: a hírügynökség öt különböző forrásból származó értesülései szerint a kínai hekkerek az IBM és a HPE hálózataiba is bejutottak, ezeken keresztül pedig hozzáfértek a vállalatok ügyfeleinek számítógépeihez. Bár a különböző biztonsági cégek és korményügynökségek már 2017 óta figyelmeztetéseket közölnek a Cloudhopper kampánnyal kapcsolatban, ez talán a legelső eset, hogy valahol konkrétan meg is neveznek néhányat az ügyben érintett MSP szolgáltatók közül.
Az IBM az értesülésekre válaszul közölte: nincsenek információi arról, hogy érzékeny vállalati adatok kerültek volna illetéktelen kezekbe. A HPE a maga részéről nem kívánta semmit hozzáfűzni a Cloudhopperrel kapcsolatos hírekhez, mint ahogy az amerikai belbiztonsági minisztérium vagy az FBI sem nyilatkozott a hírügynökségnek. A Reuters riportjából egyébként az is kiderül, hogy messze nem csak az IBM vagy a HPE rendszerei kompromittálódtak, de más technológiai cégek vagy azok ügyfeleinek azonosságát nem sikerült megerősíteniük.
A brit kormány szóvivője csak annyit közölt, hogy nagy csomó MSP szolgáltató érintettségéről tudnak, ezeket azonban nem nevezte meg, mivel így a versenytársaikkal szemben komoly üzleti hátrányba hozná azokat. A Reuters beszámolója alapján az IBM és a HPE hálózatait a kínaiak több ízben is feltörték. Az IBM legutóbb az idén nyáron folytatott vizsgálatot egy ilyen támadás nyomán, és új hardverek üzembe állítását, illetve a fertőzőtt gépek operációs rendszereinek frissítését is végrehajtotta, míg a HPE esetében a hírügynökség 2017 elejére tesz egy nagyszabású biztonsági incidens nyomán indított vizsgálatot.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak