A "karjait" szükség szerint gyorsan lelógató, illetve újra kimerevítő repülő szerkezet különösen érdekes trükkökre képes.

A Kaliforniai Egyetem munkatársaiból és hallgatóiból álló HiPeRLab csapata egy sor különleges projekttel igyekszik tágítani a dróntechnológia határait. A zömében fiatal szakemberekből álló gárda impresszív munkát végez, hiszen ahogy az oldalukon is látható, a terméktervezéstől a biztonsági funkciók javításán át a térérzékelés fejlesztéséig mindenféle területen megpróbálnak valamilyen újszerű gondolattal előállni.

Remények szerint ezek az ötletek később (jó esetben nem sokkal később) visszaköszönhetnek a végfelhasználóknak, vagy éppen üzleti ügyfeleknek kínált drónok eszköztárában. Ezzel is gyorsítva az amúgy sem lassú lépésekben fejlődő szegmens elterjedését.

Önhajtogató drón

A műhely sok érdekes kutatási projektje közül talán a leglátványosabb a repülés közben a másodperc törtrésze alatt alakváltásra képes szerkezet. Ez a modell normál állapotában egy teljesen hétköznapi, hobbisták által használt, négy légcsavarral rendelkező drónnak tűnik. A trükkje abban rejlik, hogy a lapátokat rögzítő karokba egy 90 fokos lehajlást biztosító kiengedő mechanizmust építettek. A rögzítő mechanizmus kioldása után ráadásul már nem kell extra energiákat sem bevetni, mivel a gravitáció elvégzi a munkát.

 

 

Ahogy a fenti kisfilmből kiderül, a konstrukció meglehetősen stabil mutatványokat tesz lehetővé olyan szűk területeken, amelyek átjárása egy ilyen fesztávú normál drónnak lehetetlen volna. A technika például nagyon jól jöhet építkezések, ipari létesítmények, közműhálózatok nehezen elérhető helyeinek átvizsgálásakor. (De mondjuk egy kéményeken, szellőzőjáratokon keresztül közlekedő drón valószínűleg a hadsereg képviselőit sem hagyja hidegen.)

A lehajló karok azonban nem csupán a potenciálisan bejárható területet tágítják, hanem logisztikai feladatok elvégzésénél is kéznél vannak.  A videóban azt is demonstrálták a kutatók, ahogy a két függőleges irányba állított légcsavar ellentétes irányú erőhatást kifejtve "magához ölel" egy üres kartondobozt, majd néhány méterrel arrébb szállítja. Az ötlet remek, ugyanakkor az elérhető anyagokból az nem derül ki pontosan, praktikusan mekkora terhet tud így megmozgatni az alakváltó drón.

Piaci hírek

CIO Hungary 2025: aki felkészül, az győz?

Beszámolónk második része a 16. CIO Hungary konferencia első napjáról, benne az elmaradhatatlan biztonsági panellel, amit természetesen már a mesterséges intelligencia is tematizált.
 
Hirdetés

Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?

A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.

Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.