A Kairos Power startuppal kötött üzletre legfőképpen a mesterséges intelligenciához köthető feladatok felfutása és energiaéhsége miatt van szükség.

Ahogy az Sundar Pichai vezérigazgató nemrégiben tett nyilatkozata alapján várható volt, versenytársaihoz hasonlóan a Google is atomenergiával igyekszik jóllakatni a mesterséges intelligencia felfutása miatt egyre éhesebb adatközpontjait. A cég a kis méretű, moduláris atomreaktorok (SMR) telepítésétől azt reméli, hogy így a fenntarthatósági célok teljesüléséről sem kell feltétlenül lemondani.

A témában kiadott közlemény szerint a techóriás a Kairos Power elnevezésű energetikai startuppal áll össze, amelynek 2030-ra kell elkészítenie az első SMR-t, amit aztán "további reaktorok telepítése követ" 2035-ig. Hogy pontosan hány minierőműről van szó, arra nem tér ki bejegyzés, ám az tudható, hogy összességében 500 MW tiszta energiát szeretne kapni a Google a megállapodás keretében. (Ez a teljesítmény nagyjából megfelel a Paksi Atomerőmű egy blokkjának termelésével.) 

Ami az építőt illeti, a Kairos Power technológiája kapcsán kiemelik az alacsony nyomáson működő reaktort, ami egyszerűbb, megfizethetőbb nukleáris reaktorkonstrukciót tesz lehetővé. A cég egyelőre nem rendelkezik kész SMR-rel, a mostani együttműködés tehát egyben fejlesztési projektként is felfogható. A startup ugyanakkor idén nyáron már elkezdett egy "nem termelő demonstrációs reaktort" építeni Tennessee államban, ami az első ilyen jellegű építkezés az USA-ban, amely megkapta a hatósági jóváhagyást.

Atombiztos választás

Az atomenergia ebben az összefüggésben azért kiemelt téma, mert korábban már az Amazon vagy a Microsoft is elindult ebbe az irányba, hogy biztosítsa egyre magasabb összfogyasztású adatközpontjainak energiaellátását.

Július elején mi is beszámoltunk a Google legújabb környezetvédelmi jelentéséről, amelyben a legfontosabb számok nem éppen a 2030-as karbonsemlegesség felé mutattak. Ennek oka pedig elsősorban a számításintenzív MI-folyamatokat kiszolgáló újabb és újabb szerverfarmok üzembe állítása, ami nemcsak drága, de elképesztően energia- és vízigényes dolog. Mint kiderült, az üvegházhatású gázok kibocsátása 13 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi szintet a Google-nél, 2019-hez képest pedig majdnem másfélszeresére növekedett.

(Illusztráció: Google)

Cloud & big data

MI-vezérelt embermosógép készül Japánban

A pilótafülkére emlékeztető szerkezet gyors mosó-szárító programot és teljes felfrissülést ígér a felhasználóknak.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.