A Created by Humans a mesterséges intelligenciából származó bevételben látja a könyvkiadás következő nagy lehetőségét, ami az alapítók szerint teljesen új motivációt jelenthet a könyvek megírására.

Az utóbbi időben egyre gyakrabban fordul elő, hogy művészek, médiaszervezetek vagy szerzői csoportok viszik a bíróság elé a generatív mesterséges intelligenciát fejlesztő cégeket, amiért azok – szerintük – jogosulatlanul használják fel munkáikat a modellek betanítására. Annak természetesen még nincsenek meg a kialakult keretei, hogy ezen a területen pontosan mi számít a szerzői jogok megsértésének, de az is biztos, hogy nagyon sokba kerülne, ha fizetniük kellene a szóban forgó adatokért. Így az innovációról szóló mellébeszélés mögött is sokszor csak arról van szó, hogy a befektetők ezzel nem számoltak, amikor a világ pénzét beletömték az MI-startupokba.

Ami biztos, hogy a jogi csatározások sem lesznek rövidek vagy olcsók, amire egy kedden nyilvánosság elé lépett cég, a Created by Humans is megoldást próbál nyújtani. Az ötlet egy olyan piactér kialakítása lenne, ahol az alkotók közvetlenül is licencelhetik szellemi tulajdonukat a nagy nyelvi modellek (LLM-ek) építőinek. A TechCrunch riportja alapján a vállalkozás a Scribd egykori vezérigazgatójának nevéhez fűződik, és már 5 millió dolláros finanszírozást szerzett különböző befektetőktől. A Created by Humans platformján videókat, képeket, zenét, de akár orvosi adatokat is el lehetne adni az MI képzéséhez, bár első körben csak szerzőknek és könyvkiadóknak nyújt szolgáltatást.

Jó ötlet, jöhet is a megvalósítás

A cikk szerint nem ez az első startup, amelyik összekapcsolná a tartalomtulajdonosokat és az LLM-ek fejlesztőit, így sok múlik majd a licencszerződés pontos részletein, amelyek még csak most alakulnak majd ki. A Created by Humans így is kiadott már egy működő terméket, amelynek segítségével a szerzők beküldhetik anyagaikat, és előre meghatározott felhasználási jogokkal eladhatják azok bizonyos elemeit a mesterségesintelligencia-cégeknek. A távolabbi cél azonban egy háromoldalú megállapodás felállítása lenne a szerzők, a kiadók és az MI-iparág szereplői között, vezérelveket fektetve le az emberek által létrehozott tartalmak ilyen irányú alkalmazására vonatkozóan.

Utóbbiak azon alapulnának, hogy mindenkinek joga van a hozzájáruláshoz és az ellenőrzéshez, sőt a kompenzációhoz és a forrásmegjelöléshez is, beleértve mondjuk az MI kimeneteiben a hivatkozott könyvek vásárlási lehetőségeinek megjelenítését. A dolog gyakorlati megvalósítása persze nem tűnik egyszerű feladatnak, tekintve, hogy a szerzők kiválaszthatnák mindazokat a képzési és referenciális jogokat, amelyeket licencelni akarnak, majd egy személyes dashboard oldalon követhetnék, hogy hol és mire használták fel a műveiket, és hogyan kerestek belőlük pénzt. Ehhez pedig fel kell építeni a licencjogi kereteket a könyvek forgatókönyvvé alakításától a valós idejű fordításig.

A Created by Humans manifesztuma ezen az oldalon olvasható »

a kép forrása: Created by Humans

Piaci hírek

A SpaceX-re bízták a Nemzetközi Űrállomás kivégzését

A NASA az amerikai űrvállalattal építteti meg azt a járművet, amelynek segítségével ellenőrzött módon irányíthatják majd a platformot a Csendes-óceánba.
 
Bejelentési kötelezettségük elmulasztása, és a szabályoknak való sorozatos meg nem felelés komoly pénzbírságot vonhat maga után.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.