Az internetkapcsolatok átlagára alapján Magyarország a 31. helyen áll a világban. Ennél voltunk már előkelőbb pozícióban is.

A brit Cable.co.uk rendszeresen készít különböző összállításokat az internetes kapcsolatok áráról és minőségéről. Ezúttal a szélessávú internetelérés átlagos fogyasztói költségéről közölt az oldal friss globális adatokat. Az egyes régiókban, országokban érvényben lévő csomagok alapján Magyarország még mindig relatíve olcsónak számít, de a historikus adatsorból kiderül az is, hogy fokozatosan csúszunk le a listán.

Hatalmas, mégis csökkenő különbségek

Az összesen 219 földrajzi egységet lefedő felmérés szerint egy-egy régióban átlagban nagyjából 17 különböző konstrukció közül válogathatnak a netezni vágyók. Ezek havi ára globálisan és átlagban bő 57 dollárra jön ki. Ehhez képest az idei lista élén végzett Szudánban mindössze 2 dollár 30 cent egy csomag. Érdemes megjegyezni, hogy a szomszédos Románia a maga nagyjából 7,5 dolláros árszintjével befért a legolcsóbb öt közé.

 

 

A legnagyobb összegű számlákat Burundi lakosságának kell megemésztenie. A rendkívül szegény kelet-afrikai országban közel 384 dollárba kerül a szélessáv, ami nyilvánvalóan meglehetősen leszűkíti a potenciális ügyfelek körét. Ugyan Szudánhoz képest itt közel 170-szer többet kell kvázi ugyanazért adni, a világban meglévő különbségek az évek során egyre inkább mérséklődnek. (Egy évvel korábban Burundiban például még 430 dollár volt a normál szint, pár évvel korábban pedig kizárólag 1000 dollár felett lehetett az utolsó helyre kerülni.)

A második legvidámabb barakk

Általánosságban elmondható, hogy a legkedvezőbb árakat a volt szovjet tagköztársaságok területén találjuk. Az egykori Szovjetuniót alkotó országokban a netkapcsolat havonta átlag 17,59 dollárra jön ki. Közvetlen környezetünk, Kelet-Európa ettől csak egy hajszálnyival drágább. Régiónkban ugyanis 19,22 dollárt mutat az árstatisztika.

Magyarországon 14 vezetékes csomagajánlat alapján átlag 17,24 dollárba kerül a szélessáv, ami a világrangsorban a 31. helyre tesz minket. Az eredmény ugyan kedvezőnek tekinthető, ám a tendencia és a körülmények már nem annyira. Tavaly bő 15 dollárral még a 24. pozícióban voltunk, egy évvel korábban pedig még ennél is két hellyel feljebb álltunk.

A másik probléma, hogy a felmérés dollárra átszámítva hasonlítja össze a különböző pénznemekkel rendelkező területeket. Ennek megfelelően az amerikai fizetőeszköz erősödésével (ez történt tavaly) a gyengébb devizákban megadott összegek kevesebb dollárból fedezhetők. Nálunk ehhez képest dollárban kifejezve is drágult a vezetékes előfizetések ára, ami a forintos árakban még markánsabban megmutatkozik.

Közösség & HR

CIO Hungary 2025: aki felkészül, az győz?

Beszámolónk második része a 16. CIO Hungary konferencia első napjáról, benne az elmaradhatatlan biztonsági panellel, amit természetesen már a mesterséges intelligencia is tematizált.
 
Hirdetés

Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?

A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.

Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.