Bármennyibe is került, a Chat.com ideális címnek tűnik a köztudatba a ChatGPT publikussá tételével berobbant fejlesztőnek.

Immár bizonyossá vált, hogy meg nem nevezett összegért az OpenAI-hoz került a Chat.com domain. Az ügyletet a cég vezérigazgatója egy szuperrövid X-bejegyzésben erősítette meg, bár erre nagyon nem is volt szükség, hiszen a címet begépelve már a vállalat jól ismert chatbotjához, a ChatGPT-hez jutnak el a felhasználók (ugyanez történik a 2023-ban 11 millió dollárért megvett AI.com esetében).
 


A Chat.com a világháló egyik legrégebbi domainje, amelyet 1996 szeptemberében regisztráltak be. Az internetes cím legutóbb tavaly cserélt gazdát. Dharmesh Shah sajtóértesülések szerint 15,5 millió dollárt fizetett érte, ami a domainnévvásárlások toplistáján dobogós helyezést ért. A HubSpot társalapítója és technológiai igazgatója nem sokkal később azt is bejelentette, hogy már túl is adott a szerzeményén. Akkor azonban még maximum sejteni lehetet, ki hajlandó ilyen nagyságrendű összeget adni egy internetes címért.

Érzelmi töltet

Azt gondolhatnánk, hogy az élelmes Shah rengeteget keresett a jó ütemben megszerzett cím gyors továbbpasszolásával, ám az ügylet mögötti motivációk ennél sokkal összetettebbnek tűnnek. Mindezt maga az eladó fejtette ki egy Sam Altmanénál sokkal hosszabb X-posztban

Ebből ugyan nem derül ki, mennyit adott a névért az OpenAI, de az igen, hogy Shah és Altman barátiként jellemezhető kapcsolata évtizedes múltra tekint vissza, valamint az is, hogy a HubSpot társalapítója ritkán ad el domaint. Ilyen üzleteket általában nem nyerészkedési céllal köt, pláne nem akkor, ha egy barátról van szó. Shah ráadásul lelkes rajongója az OpenAI-nál folyó mesterséges intelligenciával kapcsolatos munkának, és dédelgetett álma volt, hogy tulajdonrésszel rendelkezzen a világ egyik legnagyobb potenciáljával rendelkező vállalkozásában.

Ha ezeket a tényeket bevisszük az OpenAI generatív modelljébe, és megkérdezzük tőle, mit gondol a tranzakció részleteiről, azt a választ kapjuk, hogy a Chat.com nagyjából a már korábban bedobott 15,5 millió dollár körüli árszinten cserélhetett gazdát, amit a vevő nagyrészt vagy teljesen saját részvényeivel egyenlített ki.

Piaci hírek

Idén 3 milliárd közelébe érhet az 5G

Az Ericsson legfrissebb mobilitási jelentése év végére 2,9 milliárdra becsüli az 5G-s előfizetések számát, miközben a szolgáltatóknak kezd kifizetődővé válni az otthoni mobilnet technológia.
 
Hirdetés

Így újult meg Magyarország leggyorsabb mobilhálózata

Közel 100 milliárd forintos beruházással, a rádiós és maghálózat teljes modernizációjával zárult le a Yettel történetének egyik legnagyobb műszaki fejlesztése.

A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.