Immár bizonyossá vált, hogy meg nem nevezett összegért az OpenAI-hoz került a Chat.com domain. Az ügyletet a cég vezérigazgatója egy szuperrövid X-bejegyzésben erősítette meg, bár erre nagyon nem is volt szükség, hiszen a címet begépelve már a vállalat jól ismert chatbotjához, a ChatGPT-hez jutnak el a felhasználók (ugyanez történik a 2023-ban 11 millió dollárért megvett AI.com esetében).
— Sam Altman (@sama) November 6, 2024
A Chat.com a világháló egyik legrégebbi domainje, amelyet 1996 szeptemberében regisztráltak be. Az internetes cím legutóbb tavaly cserélt gazdát. Dharmesh Shah sajtóértesülések szerint 15,5 millió dollárt fizetett érte, ami a domainnévvásárlások toplistáján dobogós helyezést ért. A HubSpot társalapítója és technológiai igazgatója nem sokkal később azt is bejelentette, hogy már túl is adott a szerzeményén. Akkor azonban még maximum sejteni lehetet, ki hajlandó ilyen nagyságrendű összeget adni egy internetes címért.
Érzelmi töltet
Azt gondolhatnánk, hogy az élelmes Shah rengeteget keresett a jó ütemben megszerzett cím gyors továbbpasszolásával, ám az ügylet mögötti motivációk ennél sokkal összetettebbnek tűnnek. Mindezt maga az eladó fejtette ki egy Sam Altmanénál sokkal hosszabb X-posztban.
Ebből ugyan nem derül ki, mennyit adott a névért az OpenAI, de az igen, hogy Shah és Altman barátiként jellemezhető kapcsolata évtizedes múltra tekint vissza, valamint az is, hogy a HubSpot társalapítója ritkán ad el domaint. Ilyen üzleteket általában nem nyerészkedési céllal köt, pláne nem akkor, ha egy barátról van szó. Shah ráadásul lelkes rajongója az OpenAI-nál folyó mesterséges intelligenciával kapcsolatos munkának, és dédelgetett álma volt, hogy tulajdonrésszel rendelkezzen a világ egyik legnagyobb potenciáljával rendelkező vállalkozásában.
Ha ezeket a tényeket bevisszük az OpenAI generatív modelljébe, és megkérdezzük tőle, mit gondol a tranzakció részleteiről, azt a választ kapjuk, hogy a Chat.com nagyjából a már korábban bedobott 15,5 millió dollár körüli árszinten cserélhetett gazdát, amit a vevő nagyrészt vagy teljesen saját részvényeivel egyenlített ki.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak