Már ha a felhasználó is úgy akarja. A Samsung egy új programot talált ki arra, hogy kitolja mobileszközei élettartamát.

Akár hasznos kezdeményezés is lehet a Samsung Galaxy Upcycling at Home programja. Jelen formájában nem több egy "mi megmentjük a világot" önfényezésnél, de ha sikerül kikerekíteni, mindenki nyerhet vele. A felhasználók például hasznos okosotthon-eszközöket, a Samsung pedig elkötelezettebb felhasználókat.

Egyre nagyobb problémát okoz az elektronikai hulladék eltüntetése. 2019-ben 54 millió tonna elektronikai hulladékot termetünk globálisan, 20 százalékkal többet, mint öt évvel korábban. Azaz tavalyelőtt a bolygó minden lakója, belelértve a csecsemőket is,  kidobott nagyjából 7 kilónyi elektronikus szemetet. Ennek jelentős része ráadásul veszélyes hulladék, aminek közel ötödétől illegálisan szabadulunk meg.

A legjobb eset, ha a nem használt eszközök valami szelektív gyűjtőben végzik, és újrahasznosítják az alkatrészeit. De a szelektív gyűjtés sem oldja meg azt a problémát, hogy az eszközök életciklusának rövidülése miatt továbbra is nő az elektronikushulladék-termelés volumene (az ENSZ mellett működő Nemzetközi Távközlési Egyesület, az ITU szerint az évtized végére eléri az évi 74 millió tonnát).

A Samsung ennek a trendnek az ellensúlyozására találta ki a Galaxy Upcycling at Home programot, amit a CES-en kezdett el propagálni. A gyártó új funkciót adna a kidobásra ítélt mobiljainak, melyek IoT-eszközként maradnának meg a háztartásokban. Még nem találtak ki túl sok használati esetet. A CES-re időzített és a Youtube-on közzétett hirdetésében elektronikus bébicsőszként és kutyafelügyelőként működnek régi Samsung-telefonok (a videót nem szedték szét a Samsung-rajongók, egyelőre mintegy százezren látták, miközben a feliratkozók száma 5,2 millió). Az első esetben egy telefon érzékeli, ha éjszaka felsír a baba, és azonnal riasztást küld a szülők telefonjára. A másik esetben a telefon felkapcsolja a villanyt, ha a kutya egyedül marad otthon a sötét lakásban. Emellett említenek egy otthonbiztonsági megoldást is, amihez a Samsung Knox nevű szoftverét kell telepíteni. Ennek használatát azonban nem részletezik a pár perces filmecske.

Nem váltja meg a világot

A kezdeményezés biztosan nem váltja meg a világot egy olyan iparágban, ahol a hardverek élettartama sokszor épp csak eléri a két évet, egyes szoftververziókhoz pedig jó, ha egy évig kapunk támogatást. Ezzel együtt is figyelemre méltó, hogy a Samsung próbál változtatni ezen a szemléleten, értékelte a kezdeményezést a The Register. A döntés amúgy racionális: az elavult szoftverű vagy javítható hardverhibás (pl. lenullázódott akku, törött képernyő) telefonokban kellő számítási teljesítmény van ahhoz, hogy az IoT vagy beágyazott számítástechnika területén használhatók legyenek.

Sok múlik a részleteken, amikről a Samsung egyelőre hallgat. Nem tudható, hogy mely készülékek kerülnek be az Upcycling programba. Az új alkalmazási lehetőségek valószínűleg egy opcionális szoftverfrissítés formájában érkeznek majd.

A The Register szerint egy komoly kérdés lehet: a biztonság. A hagyományos IoT-eszközökön gyakran futnak nem biztonságos szoftverek. Emiatt egyre népszerűbbek a botnetépítő hekkerek körében. A Mirai botnet, amely kb. 600 ezer IoT-eszközt kompromittált, már 2016-ban majdnem megfektette a globális internetet, és a jövőt illetően sem optimisták a biztonsági kutatók.

A Galaxy Upcycling sikeréhez tehát az is kell, hogy a Samsung meggyőzze felhasználóit, ügyfeleit: képes lesz hosszabb távon biztosítani az IoT-alkalmazások biztonságát például azzal, hogy rendszeres kiad ezekhez az eszközökhöz javításokat, frissítéseket.

Konzumer tech

Egy paranoid CISO hazavághatja cége kiberbiztonságát

Keskeny a mezsgye a szükséges és a beteges bizalmatlanság, a szabályok következetes betartatása és az értelmetlen, öncélú vagy önigazoló szigorkodás között.
 
Hirdetés

Felhőbe vezető út hazai szakértelemmel

Robusztus műszaki háttér, korszerű technológia és a felhasználóbarát kezelhetőség. A Flex Cloudhoz nem kell nagy IT-csapat, csak egy elhatározás és pár kattintás.

A szoftveresen definiált WAN hálózatok kiépítése jóval komplexebb feladat egy hagyományos hálózati fejlesztésnél.

a melléklet támogatója a Yettel

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.